Advert
Advert
Ödemiş'e daha çok turist gelsin ama...
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Ödemiş'e daha çok turist gelsin ama...

Bu içerik 823 kez okundu.
Advert

Genel kanı, Ödemiş’in görülmesi gereken en güzel yerlerinden biri Gölcük’tür. Son zamanlarda turizm alanında Gölcük-Bozdağ-Birgi üçgeni, İzmir’in ve Ege bölgesinin parlayan yıldızıdır. Turizm şirketleri, bunun farkında olup haftanın her günü Ödemiş’e turlar düzenlemektedir. Gördüğüm kadarıyla yeterince müşteri bulmaktadırlar.Görünen o ki bu turizm şirketlerinin düzenlediği turların sayısı giderek artacaktır.

Ne var ki Gölcük, geçmişten bu tarafa ihmal edilmiştir. Artan turların ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Gölcük’te alt yapı diye bir şey yoktur. Kırk yıl önce neyse bugün de odur. Bazı düzenlemeler yapılmak istense de köklü çözüm olmamıştır. Bazıları, sorunu büyütmüştür bile. Kanalizasyon olayı, Gölcük Oteli olayı bunlardan görünenleridir. Her gelen yerel yönetimler, ileriye dönük köklü çözümler üretme yerine geçici çözümler bularak günü kurtarmışlardır. Sorunlar büyüyerek şimdiki yerel yönetime kalmıştır. Dilerim şimdiki yönetim, daha köklü çözümler üretir.

Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş, karların da yağmasını fırsat bilerek Ödemiş’e daha fazla tur düzenlenmesi için üstün gayret sarf etmektedir. Görsel ve sosyal medyayı iyi kullanarak daha çok insana ulaşmaktadır. Bunun sonucu olarak da Ödemiş’e yapılan turların sayısı artacak ve Ödemiş’in kalkınmasına katkı koyacaktır. Buna bir itirazımız yoktur. Turların ve ziyaretçilerin sayısı arttıkça sorunlar da buna paralel olarak artacaktır.

Sayın Eriş, Ödemiş’e daha farla turların düzenlemesini isterken alt yapının da buna göre düzenlemesi gerektiğinin bilincindedir mutlaka. Zira Gölcük’te trafik felç durumdadır. Geçen pazar oradaydım. Gördüğüm manzara çok kötüydü. Gölün kenarındaki yolda Tarım Kredi Kooperatifi'nin yanında trafik kilitlendi. Ortada bir tur otobüsü önde ve arkada otomobiller ne ileriye gidilebiliyor ne de geriye. Önden ve arkadan gelenler, uzun kuyruk oluşturdu. Korna sesleri ve küfürler havada uçuşuyordu. Uzun bir süre sonra arkadan ve önden araçlar geriye dönerek çözüm bulundu ama geçen zamana yazık oldu. Turcular ve araç sahipleri, sıkıntılı anlar yaşadı. Bu arada dikkatimi çeken nokta, araçların bu kargaşalığını önlemek isteyen bir zabıta memuru göremedim. Belki görmedi. Cumartesi ve pazar günleri zabıta memuru sayısını artırmakta fayda olabilir diye düşünüyorum.

Gölcük'te trafiğin düzenlenmesi için acil önlemlerin alınması ve sıkı kontrol edilmesi gerekmektedir. Tamam, bazı önlemler alınmış gibi görünüyor ama araç sahiplerinin uymadığı görülmektedir. Merkezde tek yön ihlalleri olmaktadır. Bunun olmaması için gerekli kontrollerin, ikazların olmadığı da gerçektir. İhlallerin bir yaptırımı vardır, uygulanmalıdır. Yoksa düzen sağlanamaz. Bu konuda Sayın Eriş'ten konunun uzmanlarıyla birlikte çözüm bekliyorum. Önerim, göl kenarındaki yol tek yön olmalı ve dönüş yolu arkadan verilmelidir. Tur otobüsleri merkeze alınmamalı, arka yolu kullanmalıdır.

Bozdağ Kayak Merkezi yolunun bundan daha berbat olduğunu duydum. Gitmeyen bir, giden bin pişman. Birçok tur otobüsünün ve araçların "İleride sıkışıklık var" diye daha yolun başından döndürüldüğünü biliyorum. Sırf kayak merkezini görmek için gelenler için bu durum, pek iç açıcı olmuyor. Bu kayak merkezi yolunun yıllardır böyle olduğu bilinmektedir ama yıllardır çözüm için bir adım atılmadığı da ortadadır. Yeni yönetim ne gibi adımlar atacak, sorunu nasıl ve ne zaman çözecek bekleyip göreceğiz.

Köklü çözümler dileğimle, sevgi, saygı ve mutluluklar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı