Advert
Advert
Ödemiş Meclisi
Ece KÖSEOĞLU

Ödemiş Meclisi

Bu içerik 289 kez okundu.
Advert

Sevgili okurlarım,

2020 yılı için güzel dileklerinizi paylaştınız. Sevgi, aşk, kardeşlik dolu mesajlarınızı aldım. Teşekkürler. 2019 yılının üçüncü ayından itibaren Ödemiş Belediyesi’nin yeni başkanı Sayın Mehmet Eriş oldu. Eylül ayından bu yana toplam beş kez Ödemiş Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi ve bu köşe yazımda bu meclis toplantılarında neler konuşulduğuna birlikte bakacağız. ”Söz uçar, yazı kalır” diyen atalarımızın hatırına uzatmadan başlayalım.

Ödemiş Belediyesi Eylül Ayı Olağan Toplantısı, 2 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirildi. Toplantıda 22 madde görüşüldü ve toplantı tam dört saat sürdü. Eylül ayının da diğer aylar gibi konuşulan ve ağızlardan düşmeyen konusu, belediyenin ekonomik sıkıntıları oldu. Gündemin on ikinci maddesi olan belediyeye ait taşınmazların ihtiyaç olan mali kaynağın sağlanması adına satılması hususundaki tartışmalar, yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Mehmet Eriş, o toplantıda ”Borç ödüyor, bir yandan da bir şeyler yapmaya çabalıyoruz. Yanan evler, mağduriyet yaşayan insanlar çok fazla. Bu insanlar hepimizin. Hizmetin olması gerekiyorsa olacak. O parti, bu parti ayrımı yapmadan hep birlikte bu dönemleri aşacağız. Bu borçlar ödenecek. Şu anda finansal sıkıntılarımız var. Kasım ile Aralık ayını düşünmek istemiyoruz” demişti.

***

Ödemiş Belediyesi Ekim Ayı Olağan Toplantısı ise 3 Ekim Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıda 25 madde görüşüldü ancak toplantı, bu kez çok daha kısa sürede sona erdi. Konuşulanlar ise bir önceki toplantıda görüşülen hususlardan çok da farklı olmadı. Mehmet Eriş, Ödemiş Belediyesi’nde yeni dönem gerçekleşen tasarrufları meclis üyelerine şöyle anlattı: ”Tek tek açıklamam gerekirse araç kiralamada 50 bin lira, akaryakıt alımında 14 bin 640 lira, kırtasiye giderlerinde 8300 lira elektrik alımlarında 6000 lira, temsil tanıtma giderlerinde 15 bin liraya yakın, mal, menkul, gayrimenkul hak bakım onarımda da 327 bin lira tasarruf ettik. Rakamlar konuşuyor, benim konuşmam değil bu.”

Başkan, bu açıklamasının sonrasında ise toplam borcun o dönem adına 112 milyon olduğunu belirtti. Hatta onca rakam açıkladıktan sonra cümlesinin sonunda şunu da söyledi: "Dayak yemedik ama rakamlar söylüyor, borcumuz 112 milyon lira. Şimdi gelin bir daha konuşalım. Satmayalım da ne yapalım?”

***

Ödemiş Belediyesi, hızını alamayarak Ekim Ayı Olağan Toplantısı İkinci Birleşimi’ni tam 18 gün sonra yaptı. 18 gün içinde 88 taşınmazın satış kararıyla ilgili ulusal gazetelerde yazılanlar hususunda konular görüşüldü bu kez. Toplam sekiz madde vardı ancak Başkan Eriş, hızını alamayarak ulusal gazetelerde haberi çıkan ve şahsı hakkında çeşitli ithamlarda bulunan AKP’li meclis üyesi Şevket Hasırcı’ya şu cümleleri kullandı: "Kimse benimle basın aracılığıyla konuşmasın. Basın aracılığıyla konuşacağına gelsin benimle konuşsun. Hele ki bir meclis üyesi bunu yaparsa zayıflıktır. Ben, olmadık şeylerin muhatabı değilim. Lafa bakarım laf mı diye adama bakarım adam mı diye.”

***

Ödemiş Belediyesi Kasım Ayı Olağan Toplantısı ise 4 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirildi. Toplantıda yedi madde görüşüldü. Gündemin üçüncü maddesi olan Üç Eylül Mahallesi’nde bulunan taşınmazları kapsayan alanda yapılması planlanan atık su arıtma tesisi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kamu yararı kararı alınması konusunda Meclis Başkanı Mehmet Eriş, meclis komisyonunun çalışma yapmasını istedi. Komisyonun durumu karara bağlaması için 15 dakika ara verildi. Aranın ardından komisyon kararının oy birliğine sunulması adına gündeme bir madde daha eklendi.

Dilek ve Temenniler bölümünde CHP Ödemiş İlçe Başkanı ve aynı zamanda meclis sözcüsü Hamdi Halis, ”Zeybek gösterisi, fener alaylarımız Cumhuriyet Bayramı’na yakışır etkinlikler oldu. Festivaller ise üreticilerimiz için çok iyi oldu. Bu tür etkinliklerin devamını bekliyoruz. Bu gibi etkinlikler yöremize hem sosyal hem de ekonomik manada katkı sağlıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Barış Pınarı Harekatı kapsamında tüm partili arkadaşlarımızla nasıl kol kola girip basın açıklaması yaptıysak festivallerde de hep beraber olalım” çağrısında bulundu.

***

Ödemiş Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı ise 2 Aralık Pazartesi günü yapıldı. Toplantı, iki saat on bir dakika sürdü. Bu zamana kadar yapılan toplantıların gündemine oturan borç konusu, her zamanki gibi yine gündeme getirildi. Bu kez AKP’li Meclis Üyesi aynı zamanda AKP Ödemiş Gençlik Kolları Başkanı Tahir Yılmaz’ın söylemleri dikkat çekti. Yılmaz, ”Geçenlerde yaptığınız basın açıklamasıyla ilgili size Şevket Hasırcı ile ilgili yaptığınız açıklamaları hatırlatarak bizimle paylaşmadığınızı basın ile paylaştığınızı hatırlatır, söylediğiniz Hasırcı’ya sarf ettiğiniz sözleri iade ederim” dedi.

Yılmaz, konuşmanın devamında ise, "Başkanım, görüyoruz ki derdiniz Ödemiş değil. Geçen yaptığınız basın açıklamasında 'Çok şükür, makam koltuğunda haciz yok' dediniz. Başkanım, küçülmeye gitmezsek koltuk da gidecek. Seçimden önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğinin arkanızda olduğunu söylerken şimdi Büyükşehir'in yaptığı yüzde kırk kesintiyi eleştiriyorsunuz. Bu da kendinizle çeliştiğinizi gösteriyor. Aylık personel giderinizin beş milyon olduğunu söylüyorsunuz. En son da 31 kişiyi daha işe aldınız. Bu 31 kişiyi neden işe aldınız? Bu alınan kişiler, kimlerin yakınları? Hangi kriterlerde alındı? Yıllık 750 bin lira tasarruf ettiğinizi ifade ediyorsunuz. O 750 bin lirayı nerede, nasıl kullandınız? Ses sistemi varken yeni bir ses sistemi alarak mı? Yoksa yöremizin deyimiyle nerede çalgı orada kalgı yaparak mı?” cümlelerini kullandı.

MHP’li Meclis Üyesi Ceyhun Kınlı ise, "Bu kadar ekonomik problemlerin olduğu bir dönemde kabul edelim ki bir konuda biraz cömert davrandınız. Kendi siyasi partinizden daha ilk günden belediye başkan yardımcısı atadınız. Bu durumun maliyeti, beş yılda 600 milyar. Ödemiş Belediyesi, ekonomik manada gerçekten sıkıntılı. Dört tane belediye başkan yardımcısı varken beşincisini atamanız gerçekten enteresan. Çok tecrübeli başkan yardımcılarının yanına beşincisini atayarak bütçe açığına sebep oldunuz” şeklinde konuştu.

***

Gerçekleşen meclis toplantılarının ardından belediyeye atanan altıncı başkan yardımcısı hususunda özellikle MHP’li meclis üyelerinin sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar da Ödemiş gündeminde bomba etkisi yarattı. 2019 yılında gerçekleştirilen meclis toplantıları, bireysel saldırılar ve kişisel ego tatminleriyle son buldu diyebilir miyiz peki? Yoksa Ödemiş’in menfaatine yapılacak çalışmalar hususunda tartışmalar mıydı bunlar? Ödemiş Belediyesi Olağan Ocak Ayı Toplantısı için epey heyecanlı olduğumu belirtmek istiyorum. Bütün bu tartışmaların neticesinde fikirleri hususunda ayrışan meclis üyelerinin dışarıda ağabey-kardeş ilişkisi içinde olduğunu görmek mutlu etse de sonuç odaklı yaklaşımlarla omuz omuza vermedikleri her durumda Ödemiş zarar görmektedir. Bu iş, sadece Belediye Başkanı sıfatına sahip olan Mehmet Başkanımızın sorumluluğunda değil, meclis üyelerinin de sorumluluğundadır. Yapılan ya da yapılacak olanlardan kısa sürede haberdar olarak yapılana kadar kulak tıkayan ve yapıldıktan sonra ses çıkaran her meclis üyesi de kendisini en az suçladığı kişi kadar suçlu hissetmelidir.

Bunca meclis toplantısının gündeminde olan konuşmalara bakacak olursak şu zamana kadar Ödemiş adına pek bir ilerleme olduğunu söyleyemeyiz. Kişisel çıkarların ya da siyasal karşıtlıkların bir savaşı diyebiliriz yukarıdaki konulara. 2019 böyle geçti ve onca konuşulanı silmemiz mümkün değil.

Ödemişli bir genç olarak 2020’de ise tüm meclisten tek bir arzum var: Az konuşalım, çok iş yapalım.     

Sevgilerimle.       

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Evinden çıktı bir daha geri dönmedi
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık
Her yerde zorunlu olan HES Kodu’nun nasıl alındığını sizler için anlattık