Advert
Advert
Sen, Benim Dostum Değilsin!
Kuzeyli / Nehir SAYAL

Sen, Benim Dostum Değilsin!

Bu içerik 460 kez okundu.
Advert

     Sevgili Ödemişli dostlarım, bugünkü konumuz bana göre çok mühim. Zira başlıktaki “dost” kelimesinin gerçek manasının algılanmasında bayağı bir sıkıntı yaşıyoruz.

   Dost nedir? Sözlük anlamına dikkat! Sevilen ve güvenilen yakın arkadaş, sıkı fıkı görüşülen kimse, gönüldeş. Aralarında iyi ilişki bulunan, iyi geçinen kişiler. Burada bazılarımızın bilmediği sözcük olan gönüldeş nedir dersek? Duygu ve düşünce yönlerinden birbirine yakınlık duyanlardan her biri, içten dost.

    Sanırım, yukarıdaki açıklamalardan sonra “Bu benim dostum” dediğimizdeki öznenin aslında neyi olduğumuzu ya da bizim neyimiz olduğunu anlamış oluruz.

   İnsan ilişkilerinde yalanın, riyanın, bencilliğin, kıskançlığın ve egoların olmaması gerektiğini ne hikmetse bunları yapanlar da söylüyor (!) Peki biz, yakın arkadaşlarımızı ve de dost dediklerimizi bunlardan sıyrılmış insanlardan nasıl seçebiliriz? Bunu seçme yöntemi var mı ya da hakikaten bütün bunlardan sıyrılmış öyle birileri var mı?

   Şu an gözleri yazımın üzerinde dolaşan pek muhterem dostlarım! İnsanın olduğu her yerde hata, hatanın olduğu her yerde düzen bozulması ve düzenin bozulduğu durumlarda da insanların gerçek yüzlerinin ortaya döküldüğüne tanık olmanız olasıdır.

   İnsanı tanımanın üç yolu diye yazılır durur. Yolculuk etmek, komşuluk etmek ya da alışveriş etmek olarak da sınırlandırılmıştır bazı yazılarda. Ancak! Bana soracak olursanız o insanı tanımak için bir de tartıştığınızdaki duruşuna bakmanız gerekecektir. Bu, benim naçizane tavsiyemdir. Zira tartıştığında sözleri ve hareketleri, duruşunun netliği içindeyse ondan size zarar gelmez. Ancak daha önce onunla paylaştığınız bir sırrınızı ortaya döküyor ya da ağza alınmaz şeyler söyleyebiliyorsa bana soracak olursanız ondan size fayda olmaz. Bitirin dostluğunuzu!

    “Yahu sen de ufak bir hatada hemen dostlarımızı harcadın” da diyebilirsiniz fakat benim yaşam felsefemde birincisi, hani o “Seni çok seviyorum” diyenleriniz var ya hah işte onlar, sizin canınızın yanmasını istemiyorsa, en kötü anda bile sevgi ve güzellikle sizinle konuşabiliyor ve kaybetmekten ve dahi incinmenizden korkuyorsa o sevgiye sahip çıkın derim. İkincisi, “Sen benim dostumsun” diyenler, en ufak tartışmada onunla paylaştıklarınızı su yüzüne çıkartıyor, sana dürüst olmuyor, arkadan iş çeviriyorsayı da bırakın, hatalarınızda, yanlış hamlelerinizde sizi uyarmıyorsa hah işte bu kişiler için "Benim dostumdur" demeyiniz.

   Biz duygusal toplumuz, özellikle kadınlar birbirlerine çok çabuk inanır ve özellerini paylaşmaktan geri durmazlar. Ancak şu da bir gerçektir ki kadının en büyük düşmanı yine kadındır. Bizde sınır yok çünkü. Ya çok severiz, her haltımızı anlatırız ya da hiç sevmeyiz. “Bu kadını gözüm tutmadı” (!) (!) Ah güzel kadınlar, aynada kendinin aslına bakmayı eksik eden kadınlar. Has kendini görebilsen karşındaki kişiyle de nasıl hasbıhal edeceğini anlayacaksın aslında!

   Varsayımdan örnekleştirelim. Kendini tanımayan bir kadın, kendisine en yakın olan komşu (ya da akraba) kadına sonsuz güvenmeyi seçiyor çünkü anlatmaya ve paylaşmaya ihtiyacı var. O komşu, onu dinlemeyi yeğliyor. İlkin iyi niyetlidir belki ancak zaman içinde görülmüştür ki senin sırrını kendisinde saklayacağını söyleyen o komşun da sır verdiği başkalarına sahip.

    İşte kadınlarımızın iki hatasından biri, hemcinsleriyle çok çabuk dostluk kurmaya çalışmaları. Önünüze gelecek konularınızı başkalarına anlatmayın. Evet, siz doğruyu yapıp insanlara güvenmeyi seçiyorsunuz ancak bunu bazı durumları abartacak kadar yapmayınız derim.

    Bir diğeri, ona ilgi gösteren erkeğe sorgusuzca güvenmeleri. Bazılarını çok da suçlayamıyorum çünkü kendini tanıyamayan, birine bağımlı hayatı seçen, sevilmeyen kadın, değer görmeyen kadın, hata yapmaya daha çok meyillidir. Buraya kadar bir varsayımı yazdım. Şimdi konumuza bunu dahil edelim. İşte bu kadınımızın bu durumu anlattığı başka kadın/erkek dostu muhakkak vardır. Hah işte eğer “Sen benim dostumsan bana doğru şeyi söyle" diyeceksin ve evet o en yakın gördüklerin seni uyarmalı yanlışsa, desteklemeli doğruysa!

    Ancak unutmayın, dost doğruyu söyleyendir. Senin kötülük yapmana mani olmaya çalışandır. Hata yaptıysan da o hatalarınla seni kabul eden ancak tekrarlamaman için senin yanında durandır DOST!

    Gelelim erkekle kadın arasındaki dostluğa... Mümkündür, olasılığı yüksektir. Ta ki kadının ya da erkeğin sürekli başkalarından darbe yedikçe dostu dediğine tümüyle sarılana kadardır. Bence bu duruma da sınır koymanızda fayda var. Ha üçüncü kişiler yoktur, canı yanacak birileri yoktur. Gönlünüz ve gerçekliğiniz sizi nereye götürüyorsa dibine kadar oralara gidiniz. Aksi durumda elinizde olmadan birbirinizin çekim alalına girersiniz diyeyim. Ha şu da bir gerçektir ki erkekle kadının dostlukları, iki kadının dostluğundan daha sağlamdır.

   İki erkeğin dostluğuna gelince, bunlara hayranım. Kavga ederler, o onun anasına söver gülerler, gelmişi geçmişi kalmaz. “Doğru konuş, ayıp oluyor oğlum” derler, düzelirler. İki halı saha maçı, iki oyun konsolu, bir gece alemi derken konuşur, tartışır, söver ama ertesi gün “n’aber bro” diyebilirler. Bunların da yaşam alanları, bunu kaldırıyor demek ki (!) ama erkekler yanlışları söylemek konusunda daha keskindirler. Ha, arkadaşı dönmezse o yoldan onu terk ederler mi? Çoğu hayır, etmez ve çoğunlukla da unuturlar. Erkeklerin birbirleri ile dostluklarının sürmesinin nedeni; uzatmamaları, üzerinde çok durmamaları, bir kriterlerinin olmamaları, dert edinmemeleri gibi kalıtımsal vurdumduymazlıklarıdır (!)

   Bunlar birbirlerine çokça zarar verecekler ki ayrılsınlar. Yoksa uzun soluklu dostluklarının sürmesi bu yüzdendir bence (diyeyim de okurken canıma da okumayın (!))

    Gerçek dost olmak istiyorsanız karşınızdaki kişinin kırılmasını düşünmeden yaptığını anlatmalısınız. Gerçek dost olmak istiyorsanız hatalarını örtbas etmek yerine anında tepki gösterip onu yanlışlardan döndürmelisiniz.

 Ve zaten bana bunları yapmayan, “benim dostum asla olamaz”.

   Bugünlük de bu kadar, sevgi ve aşkla kalınız. Hafta başı görüşmek üzere.

Sevgiler...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Traktör ile motosiklet çarpıştı
Traktör ile motosiklet çarpıştı