Advert
Advert
Bilmece bildirmece kahramanı buldurmaca
Ece KÖSEOĞLU

Bilmece bildirmece kahramanı buldurmaca

Bu içerik 465 kez okundu.
Advert

Bir bilmecem var Ödemiş.

Kim olduğunu tahmin edemeyeceğin şekilde anlatacağım ama hayal edebilirsin.

İnsanları kıyafetleriyle karşılayıp karakterleriyle uğurladığımız bu toplum içerisinde ön yargının ne kadar sıkıntılı bir algılama bozukluğu olduğunu hayat bana bir kez daha anlattı. Üç yıldızı var. Kıyafetleri ütülü, duruşu dimdik biri oturuyor karşımda. Yaş olarak benden büyük ancak ağabey diyemeyeceğim bir statüye sahip. Karşısında kikirdeyemeyeceğim ya da kelimelerimi doğru seçmem gereken bir insanın kahvesini içiyorum. Sohbet ederken ellerimi kavuşturuyorum. Bana bakarak bir şey söylediğinde ”Acaba anlamadığı mı düşünüyor mudur?” sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. Bu memleketin insanı değil ancak memleketimden insan manzaralarını kendisinden dinleyebiliyorum. Her göz teması kurduğumuzda mimiklerime hakim olabilmek adına dizimi istemsizce sallıyorum.

Bir süre sonra laf lafı aşıyor. Aradaki buzlar, muhabbetin sıcaklığıyla erimeye başladığında konu ‘kadına’ geliyor. Kahramanımızın ağzından kadını dinledikçe mimiklerim gevşiyor. Bu kez de ”Yüzümde istemsizce duran sırıtışım, acaba rahatsızlık veriyor mudur?” diye düşünmeye başlıyorum. Konu konuyu açtıkça kullanılan cümleler, sarf edilen nefeslerin içindeki görünür derecede iyi niyet ve samimiyet ortamı daha da ısıtıyor. İşin içine özel hayat girince statü kapının ardında kalıyor, anlıyorum. Nitekim konu, kadınla başlayıp aşkla bitiyor. Hem de öyle alakasız bir yerde.  ”Kadınlar olmasa erkeklerin hali nice olur? Biz kadınlar olmadan yaşayamayız” diyen kahramanımız, ”Aşksız yaşanmaz” deyince hayat, bana bir şey daha katıveriyor.

***

İnsanları görevleri vesilesiyle olmak zorunda kaldıkları duruşları ile şekillendirir ve statüleriyle karakterlendiririz çoğu zaman. Oysa aynı şehir içinde olmasa dahi benzer şekilde yaşanılan ortak duyguları unutmamak gerekiyormuş. Hiç beklemediğimiz an beklemediğimiz cümlelerle hayatımızı şekillendiriveren çoğu insan, hayat tecrübelerimize yeni bir kalıp daha ekliyor. Konumu dolayısıyla bürünmek zorunda kaldığı haliyle bir çay ve kahve arasındaki sohbeti bambaşka bir kahramandır anlattığım.

Yaşı itibariyle abi diyeceğim ancak konumu itibariyle farklı sıfatla seslenmek zorunda olduğum büyük kahraman, kısa süreli görüşmemiz için binlerce kez teşekkür ederim sana. Bir çay ile kahve arasında değiştirdiğin ve şekillendirdiğin bakış açım için minnettarım. Bu şehrin büyük bir parçası olarak senin tarafından geceleri güvende ve huzurlu uyuduğumu bilesin. Kahraman olarak kadına, aşka, çocuğa kısacası insana verdiğin değer ile kendini yücelttiğini bil. Nice güzellikler, seni ve senin gibi kahramanlarımızı bulsun. İyi ki varsın.

        

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Traktör ile motosiklet çarpıştı
Traktör ile motosiklet çarpıştı