Advert
Advert
Ödemiş Devlet Hastanesi önünde bir ucube
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Ödemiş Devlet Hastanesi önünde bir ucube

Bu içerik 536 kez okundu.
Advert

Ucube; şaşılacak denli çirkin olan, çok acayip şey olarak açıklanmış sözlükte. Tam bu açıklamaya uygun bir ucube doğuyor Ödemiş Devlet Hastanesi önünde, Ortaç Sokak'ta. Belki görüntü itibariyle göze hoş gelebilir ama kullanım olarak tam bir ucube.
Ortaç Sokak, hastane buraya taşınmadan önce sakin, trafiğe yeten iki yönlü bir yoldu. Kuruluşunda hastanenin buraya taşınacağı, kimsenin aklına gelmemişti. Normal bir ara yol olarak düşünülmüş, o şekilde planlanmıştı. Ne zaman ki hastane buraya taşındı, Ortaç Sokak trafiğe yetmez oldu. Şimdi Ortaç Sokak'ta trafik, sıkıcı bir curcunaya döndü. Yayalar bir taraftan, araçlar bir taraftan kimin nereye gideceği, kimin nerede duracağı belli değil. Zırt pırt her yerden araç çıkıyor. Önceleri Ödemiş’in kuzey tarafına gitmek isteyenler için bir çevre yolu durumunda olan Ortaç Sokak, şimdi trafiğin en yoğun olduğu sokaklardan biri haline geldi. Bu yol özel araçların trafiğine yetmezken üstüne üstlük şehir içi minibüsleri ve ESHOT’un otobüsleri de buraya yönlendirildi. ESHOT otobüslerinin ve şehir içi minibüslerinin buradan geçmesinin mantığını anlamış değilim. Hastanenin güney tarafından da girişi var oysa. ESHOT ve minibüs durakları buraya alınamaz mı?
Hal böyleyken Ortaç Sokak'ın baş tarafından kaldırımlar yıkılmaya başladı. Tamam dedim, yol genişleyecek. Nerede! Daha da daralacak. Yıkılan kaldırımların yerine kıvrım kıvrım park yerleri yapılıyor. Park yerleri bittiğinde araçlar park edecek. Araçların arka kısmı, biraz dışta kaldığında yol daralacak. O zaman şimdikinden daha da curcunalı bir hale gelecek.
Kaldırım olarak yapılan yükseltilere bakarsan normal kaldırım yüksekliğinden daha fazla görünüyor. Allah korusun, biri oradan düşerse sağlam tarafı kalmaz. O karışıklık arasında bebek arabasıyla bir kişi nasıl yürüyecek? Kendini mi kollayacak yoksa bebeği mi?
Hastanenin giriş kısmı da hastaneye yakışmamış. Yaya ve araç girişleri aynı yerden yapılıyor. Yayalar için ayrı giriş yeri olsa daha güzel olmaz mı?
Bir de bu kaldırımlara engelliler için yol yapılmaya kalkılırsa -yasa gereği yapılacaktır sanıyorum- o zaman tamamen içinden çıkılmaz bir dolambaç haline dönüşecektir.
Daha önce de yazdım. Şehit Adnan Menderes Caddesi'nde yasa gereği yapılmış olan engelli yollarına bir bakın, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Gerçi orada engelli yolu diye bir şey kalmamış. Şimdiki haliyle sağlam insanları engeller hale gelmiştir. Bunun bir kontrolü, bakımı yapılmaz mı? Her yerden parçalanmış, insanın ayağına takılıyor. Ayağı takılıp düşerek beyin kanamasından gidebilir insan ya da bir tarafı kırılabilir. Lütfen, yetkililerin buralarda bir inceleme yapmasını istiyorum. "Elimden bir şey gelmez" diyorsanız bari koltukları boşaltın, elinden bir şey gelen yapsın.
"Ben yaptım, oldu" mantığıyla yapılan işler, sonunda fiyaskoyla bitiyor. Şehirlerin yaşam alanlarının planlarını yaparken insan, yaşayarak yapmalıdır. Ortaç Sokak'ta yapılan değişikliğin planını yapan kişi, planı yapmadan önce yeterince düşündü mü acaba? Gelip bu sokakta yaşayarak ileride doğacak olan sıkıntıları öngördü mü?
Tabii ki ben bir uzman değilim, hatalı olabilirim. Ben, sade bir vatandaş olarak bu sokakta yaşıyorum. Bu sokakta gün boyu karşılaşılan sorunları görüyorum. Bu sokağın ihtiyacının yapılmakta olan işin olmadığını görüyorum. Yapılacak olan değişiklikler, bu sokağa bir çözüm getirmeyecektir. Bunları görmek, bir uzman olmayı gerektirmiyor diye düşünüyorum. Vakit geç değil. Tam işler bitmeden yetkililer, bu sokağa gelip yapılan işleri gözden geçirmelidir. İnceledikten sonra gereğini yapmalıdır.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"