Advert
Advert
Ispanak…
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

Ispanak…

Bu içerik 669 kez okundu.
Advert

Ispanak, insan sağlığına çok yararlı bir sebzedir. Vitamin ve mineral deposu olduğu, sindirim sistemine, çocuklarda kemik gelişimine, sinir sistemine, tansiyon hastalığına, göz sağlığına yararlı olduğu söylenir. Bu yüzden anneler, babalar çocuklarına ıspanağı sevdirmek ve yedirmek için büyük uğraş verirler. Çizgi film kahramanı Temel Reis de ıspanağın gönüllü reklamını yapar. Ispanak ayrıca üretimi, hasadı, tüketiciye ulaştırılması her ne kadar zahmetli de olsa köylülerimiz için iyi bir gelir kaynağıdır.

Geçtiğimiz hafta basına yansıyan haberlerden İstanbul’da ve Trakya’da 200’e yakın vatandaşımızın yedikleri ıspanaktan zehirlendiklerini, hastanelere kaldırıldıklarını öğrendik. Her ne kadar bakanlık yetkilileri, zehirlenmelerin ıspanağın arasına karışmış bir ottan (güzel avrat otu) meydana geldiğini ileri sürmüşlerse de uzmanlar, olayın bu ottan meydana gelmediğini söylüyorlar. Nitekim Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Erdem Yeşilada yaptığı açıklamada, “Güzel avrat otu, çok kıymetli bir bitkidir. İlaç yapımında kullanılır. Biz bile bulamıyoruz. Kim bu kadar insanı zehirleyecek otu bulmuş da ıspanakların arasına yerleştirmiş?” diyerek bakanlığın beyanının doğru olmadığını belirtmiştir..

İzmir’de çalışan doktor arkadaşım, gönderdiği bir iletide, “Tarım Bakanlığı'nın izniyle LENACİL içeren ilaç, ıspanak üretiminde kullanılıyor. Bu ilaç, kanserojen içerdiği için dünyada yasaklandı. Bu zehirli ilacın kullanımına Tarım Bakanlığı nasıl izin verdi merak ediyorum. Ben, bundan sonra ıspanak yemem” diyor.

Tarım Bakanlığı'nın Türk tarımına ve köylüsüne yaptığı kötülüğü başka kimse yapmamıştır. Türkiye, tarım alanında dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden biri iken samandan buğdaya, kuzudan kırmızı ete, tarım ilaçlarından tohumlara kadar nasıl dışa bağımlı hale geldi sorgulanmalıdır.

Köylülerimizin tüm tarım girdileri ithal ve çok pahalı, sattıkları ise ucuzdur. Köylü, para kazanamamaktadır. Bu yüzden üretim azalmıştır. Köylerde hacizli olmayan tarla, traktör ve borçlu olmayan kişi kalmamıştır. Tarım ilaçları da kontrolsüz ve bilinçsiz kullanmaktadır.

Bu ıspanak zehirlenmesinin de kullanılan tarım ilaçlarından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Bakanlık ise kendi kusurunu örtmek için bahaneler üretmektedir. Başka bir ülkede olsa bu skandal üzerine ilgili tüm yetkililer istifa ederler düşüncesindeyim ama ülkemizde demokrasi tüm kurum ve kuralları ile işlemediği, duyarlı ve tepkili kamuoyu olmadığı için hiçbir şey olmamış gibi bu olayda kusuru olan herkes, halen koltuklarında oturmaya devam etmektedirler.

Vatandaşlar, artık ıspanak tüketmekten korktukları için ıspanak almaz olmuşlardır. Ispanaklar, tezgahlarda ve tarlada kalmış, olan yine köylümüze olmuştur

Bülent Ecevit’in “Kalkınma, köylüden başlayacak” sözünü hatırlatıp kendisini ölüm yıldönümünde rahmetle anıyorum. Kalkınmayı köylüden başlatmak için köylülerimiz, devlet destekli kooperatiflerde örgütlenmelidir. Üretim arttırılmalıdır. Tarım, dışa bağımlı olmaktan kurtarılmalıdır. Köylünün üretimde kullandığı girdileri ucuza alması için gerekli düzenlemeler yapılmalı, ürettiği malları değer fiyata satması sağlanmalıdır. Unutmamalı ki köylü üretir ve kalkınırsa ülkenin birçok sorunu kendiliğinden çözülür.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi köprü koruma altında
Tarihi köprü koruma altında
Tire'de arazi yangını
Tire'de arazi yangını