Advert
Advert
Muhtarlık ve mahalle meclisleri
Selim ŞAHAN

Muhtarlık ve mahalle meclisleri

Bu içerik 449 kez okundu.
Advert

Yazılarımı çok özel durumlar olmazsa 1-2 gün önceden yazarım. Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi ile ilgili yazacağım ama "Serginin bitmesini bekleyeyim" dedim. Ama özetle bu yıl daha profesyonel bir hazırlık yapıldığı belli idi.
**
Büyükşehir Yasası ile birlikte köy kalmadı ama muhtar, yine de köyün en yetkili kişisidir. Biliyorsunuz, köylerin hepsi mahalleye dönüştü.
Kimi mahalleler var 300 kişilik, kimi mahalleler var 10-15 bin kişilik. Peki muhtar, mahallenin en yetkili kişisi midir?
Muhtar ve ihtiyar kelimelerinin kökenleri, Arapçaya dayanıyor. Seçme ve seçilme ile ilgili.
Özgürlük ve özerklik gibi anlamları da var. Arapçadaki yazılışları aynı ama ‘yaşlı’ ile yakınlıklarına bakamadım.
“Köy ya da mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek üzere o köyde ya da mahallede oturanlarca seçim yoluyla göreve getirilmiş kimse.”
Muhtar, özetle köy veya mahalle tüzel kişiliğinde yönetiminin başında bulunan kişidir. Muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Seçimlere girerken siyasi parti kayıtları ve desteği aranmaz ama son yıllarda buna da bakılmaya başlandı.
Belediye Kanunu'nun 9. maddesine göre muhtar; mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek, belediye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, mahalle ile ilgili konularda görüş bildirmek, diğer kurumlarla iş birliği yapmak ve kanunlarla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlü olan kimseye deniyormuş.
Mahalle muhtarının temel görevi, mahallenin yaşam kalitesini geliştirmek olarak ifade ediliyor.
Peki, muhtarların görevleri arasında neler varmış? Bakalım:
Seçim zamanlarında sandık seçim kurullarına, sağlık ocağı ve sağlık merkez kurullarına ve emlak vergisi ile ilgili olarak arsaların bedel tespit komisyonu gibi kurul ve komisyonlara katılmak,
Sandık seçim listelerinin ve askerlik çağına girmiş olanların kimlik çizelgelerinin askıya çıkarılması gibi ilan işlerinin yapılması,
Cadde, sokak ve meydan levhalarını zaman zaman kontrol ederek eksik ve bozulmuş olanları belediyeye bildirerek yapılmasını sağlamak,
Salgın ve bulaşıcı hastalıkları, şüpheli kimseleri ilgili kuruluşlara bildirmek,
Askerlik ve seferberlik başta olmak üzere tebligatların yapılmasında yardımcı olmak,
Seçmen kağıtlarının dağıtılmasını sağlamak,
Mahallede oturan vatandaşlar için gerekli ilmühaberler düzenleme,
Nüfus kağıdını kaybeden ya da yenisini çıkarmak isteyenlere gerekli olan belgeleri düzenlemek,
Muhtaç, yaşlı, sakat ve kimsesizlere ,"Yeşil Kart" verileceklerin ve afet zamanlarında yardım yapılacakların tespiti gibi işlerde idareye yardımcı olmak,
Mahallede yapılan ve yürütülen hizmetlerle ilgili görüş bildirmek...
Türkiye’de 50 bin civarında muhtarlık varmış. Muhtarlığın kökenleri Osmanlı dönemine, 190 yıl öncesine kadar gidiyor.
Seçilerek göreve gelen muhtarları demokrasinin çekirdeği gibi görebiliriz.
**
Kent Konseyi bünyesinde Mahalle Meclisleri çalışması var. Kent Konseyi, biliyorsunuz tamamen olmasa da sivil bir örgütlenme sayılır. Bütçesi yoktur, yaptırım gücü de vatandaşın verdiği desteğe bağlıdır. Bir süredir Ödemiş Kent Konseyi’nin yeniden canlandırmaya çalıştığımızı belki görüyorsunuz.
Önceki dönemlerde Bademli, Ovakent ve Konaklı belediyelik iken şimdi muhtarlığa dönüştü. Bu bölge, Ödemiş’in güney böylesi. Doğu, kuzey ve batıda da benzeri bir dağılma var.
Önümüzdeki günlerde Ödemiş'in güney mahalle meclisini kurmak için çalışma yürüteceğiz. Muhtarlar Derneği Başkanımız ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyemiz Nihat Savuran ile girişimlerimiz var. Nihat Bey, ziyaret edilmedik yer bırakmıyor. Sabah bir yerde ise akşam başka bir yerde. Bu işi gönülden yapıyor.
Güneyde iyi işleyen bir mahalle meclisi oluşturabilirsek belki dağınıklığı engelleyebilir, yeniden bölge ile ilgili projelerin ilgili yerlere ulaşmasını sağlayabiliriz.
Mahalle meclisinde görev yapmak için ille de muhtar olmak gerekmiyor. Sıradan vatandaşlarımız da eğer benzeri çalışmalar içinde bulunmak istiyorlarsa Kent Konseyimize yazılı başvuruda bulunabilirler. Demokrasi, ancak ona sahip çıkılırsa güçlü olur.
Muhtarlar Günü kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava