Advert
Advert
Olumlama
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Olumlama

Bu içerik 385 kez okundu.
Advert

Hayat; düşe kalka ilerlemeye çalıştığımız bir yol. Bu yolda elbette takıldığımız noktalar, sıkıldığımız anlar, kendimizi mutsuz hissettiğimiz zamanlar oluyor, olacaktır da. Hayatın getirisidir bu. Her işin dört dörtlük yolunda gitmesi mümkün değil. Böyle bir beklenti de ütopik olur. Öyle değil mi?

 

Ancak zaman zaman yaşadıklarımız, bizim yaşam dinamiğimizi bozabiliyor. Ve gerçekten o dönemlerde insan kendini yılgın, bitkin, bezgin ve çaresiz hissedebiliyor. Dış çevrede meydana gelen değişim ve gelişmeler, iç dinamiklerimizi de alt üst edebiliyor. Böylesi etkenlerle baş edebilme becerisi, bizim durumumuzu belirliyor. Bu süreçlerde insan çoğu zaman kendini hırpalıyor. Hayattan çıkartamadığı hıncı kendine yöneltiyor. Kolay olmayan her şeye veryansın edebiliyor. Ve onlarla yeterince başa çıkamadığı için de kendine yükleniyor duygusal olarak.  Oysa yaşadığımız güçlüklerle mücadelemiz, bizi güçlü kılıyor ve direncimizi arttırıp farkında olmadığımız bazı yönlerimizin ortaya çıkmasını sağlıyor...

 

Günlük yaşantımız içerisinde kendimize yönelik verdiğimiz mesajlar, aslında zor zamanlara karşı bizi hazırlıyor. İnsanın kendiyle arkadaş olması, iç sesine zaman zaman kulak verip olumlamalar ile telkinde bulunması, zor bir durumda yaşanılana bakış açısını da etkiliyor. Kendine değer verip mutlu olmak için iç motivasyonu sağlamak beraberinde huzuru ve mücadele becerisinin artmasını kazandırıyor belki de. Bir konu üzerinde düşünürken -yapabilme konusunda- "sen bu işi yaparsın, güven kendine” diyen bir ses ve yönlendirme, motivasyonu ve inancı beraberinde getiriyor. Yapılan bir iş neticesinde kendine küçük ödüller vermek, mesela sevdiği bir yemeği yemek, küçük bir hediye almak, insanın kendi kendini mutlu edebilmesini ve yeni yapılacaklar içinde enerji oluşmasını sağlayabiliyor.

 

"Bu işin üstesinde gelebilirsin", "Sen bunu başarabilirsin”, "Güven kendine” gibi ifadeler kurmak zor olmasa gerek. Çok basit gibi duran ama sergilediğimiz tavırları belirleyen bir etkiye sahip olduklarını düşünüyorum. Bilmem benimle aynı fikirde misiniz?

 

Hani uçaklarda acil durum halinde önce kendi maskemizi takmamız gerektiği konusunda uyarıda bulunulur. Kendimizi emniyete almazsak çevremize yardımımız olamaz zira. Günlük hayatımızda da durum, bundan çok farklı değil. Önce kendimizi iyi hale getirmeliyiz ki çevremizdekilere de faydamız dokunabilsin. Kendimize yaptığımız iyilikler, aslında birer yatırım hem bireysel anlamda hem de çevremizde bulunanlar açısından. Haydi, kendimize bir güzellik yapıp sevdiğimiz bir eylemi yaparak ödüllendirelim kendimizi...

 

yazmak,

                dokunmaktır bazen hayata

bazen yormak

yorulmak bazen

                sormak, sorgulamak kimi  

                kimi de iç dökümü, paylaşım

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı