Advert
Advert
AR- Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları
Dijital Veri / Serdar ŞİMŞEK

AR- Arttırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Bu içerik 333 kez okundu.
Advert

Değerli okuyucularımız,

Öncelikle yazı ile teknolojiyi anlatmak çok zor olduğundan bu yazımı video ile de destekleyeceğim. Burada başka bir amacımız daha var tabi ki. Bu da hem Küçük Menderes Gazetesi'nin büyüyerek Ödemiş dışına doğru yayılması ve elbette ki TV9 Televizyon Kanalı. Dolayısı ile video kısmı, hem daha fazla kitleye ulaşmak hem de sosyal medyada kolayca paylaşmak adına bir zorunluluk haline geldi. Bundan sonraki yazılarımız da daha az yazı, daha çok video olarak karşınızda olacak.

AR- Augmented Reality. Türkçe adı ile Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini son günlerde sıkça duyuyorsunuzdur. Peki bu AR, hep anlatıldı ama tam olarak ne olduğunu anlayabildiniz mi? İşte bugün size bunu net bir şekilde anlatacağım.

AR, aslında bir yazılım. Bu yazılım, kendinde tanımlı olan cisimleri gördüğünde sanal nesneleri gerçek görüntülerin üzerine bindiriyor. Bunun için bir uygulama ve internet bağlantısı yeterli olmakta. Cihazdaki uygulamayı çalıştırdığınızda cismi tanıyan program, size çok farklı bir görüntü sunuyor. İşte bu, Arttırılmış Gerçeklik oluyor. Bunun için size ya bir cihaz, ya bir tablet, telefon ya da bir gözlük gibi bu gerçekliği tanımlayacak cihazların olması gerekiyor.

Bununla ilgili çok fazla örnek var. Belki 100 tane video izlemişimdir. Ama aşağıdaki linkte çok güzel örneklerin bulunduğu videoyu izlemenizi öneriyorum. Orada AR ne demek daha iyi anlayacaksınız. Ama sakın abone olmayı unutmayın! Çok şey kaçırırsınız.

 

https://youtu.be/XqTPppfPnSI

 

Herkese teknoloji dolu günler dilerim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı