Advert
Advert
Boş ver
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Boş ver

Bu içerik 452 kez okundu.
Advert

Okudum. Sonra döndüm, bir kez daha okudum. Yazdım. Yazdıklarımı dönüp yeniden yazdım. Çizdim. Ama çizdiklerime bir daha dönüp bakmadım. "Boş ver" dedim. Çizdiysen yeniden dikkate almaya gelmez. Demek ki anlamı yok onların senin için. Kelimelerini boşa sarf etme. Yani “Boş ver” dedim. “Boş ver anlamını yitirmişleri. Çizdiğini de sil oluversin tamam.” Sildim bunun üzerine, tek tek boş verdiklerimi.

Size de bazen hayat çok anlamsız geliyor mu? Zaman zaman her şeyin değerini yitirdiği oluyor mu? Anlamsızlaşıyor mu yaşadıklarınız? Ümitsizliğe düşüp, “Dibi delinmiş bu dünyanın, çivisi çıkmış, cılk olmuş” diye düşündüğünüz oluyor mu? “Hayat, çok zor ve yorucu. Her şey insanın üstüne üstüne geliyor, yıpratıyor ne varsa” dediğiniz oluyor mu? Muhakkak ki oluyordur… Hepimizin hayatında az buçuk sıkıntılar var. Hayatın bu dönemde ağırlaşan yükü, omuzlarımızı ağırlaştırdıkça ağırlaştırıyor ve bazen de hiç bir şey yapamamak, eli kolu bağlı kalmak, acizlik bunaltıyor insanı. Belki büyük şeyler değil de günlük yaşantımızda takıldığımız teferruatlar var ya bizim beynimizi yoran, duygusal yıpranmışlığı aşılayan, işte onlara “Boş ver” deyin geçin. Eğer takıldığınız, birinin davranışıysa bunun için bir teyzemizin -bana göre- muhteşem bir taktiği var; “Bilseydi yapmazdı” demek. Evet, sözcüklerin müthiş bir etkisi var düşünsel ve duygusal dünyamızda. Bu ifade, insanda karşısındakini hoş görme, bağışlama, hatta onun için iyi temennilerde bulunma duygusunu oluşturuyor.

Kullandığımız sözcükler, içsel dürtülerimize yol gösteriyor. Kızgın ve nefrete dayalı, öfkeli sözcükler sarf etmişsek eğer aynı olay karşısında hemen duygularımız da anlayışımız da sözcüklerimize paralel hareket ediyor. Yani aslında kullandığımız güzel sözcüklerle biz, önce kendimize bir iyilik ve güzellik yapmış oluyoruz. Büyüyecek, zorlaşacak, belki can sıkacak bir meseleyi kullandığımız sözcüklerin diliyle mesaj olarak bedenimizdeki diğer hasselerimize iletiyor ve onları yumuşatıyoruz. Belki çok büyük bir tepki verecekken kelimelerin gücüyle sakinleşiyoruz. “Boş ver”, bu bağlamda çok etkili bir ifade. Önemini kaybediveriyor her ne ise bu söylemle...

Dur, nefes al, düşün bir dakika. Senin için bir hafta sonra, bir yıl sonra hala önemli olacak mı takıldığın şey? Değilse boş ver. Olacaksa da boş ver, "Zaman her şeyin ilacı" deyip yükünü hafiflet. Çok mu zor? Denemeye değer bence.  

                her gün yeniye gebe               yoruldun                                                                                                                                yolun ne kadar                                                                                                                       nereye                                                                                                                       rotan belli mi                                                                                                 rüzgar o yöne                                                                                                                        tökezledin mi                                                                                                                       kalk                                                                                                                                       düşmeni bekleyenler sevinmesin                                                                                            sabah kapını çalıyor                                                                                                              “hoş geldin” de                                                                                                                     “gün bana uğramadan penceremde eskimiş” deme                                                            Eylül'ün serinini                                                                                                                   sabahın yelini                                                                                                            topla                                                                                                                          hayatın güzelini                                                                                                                    gerisini

            boş ver

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava