Advert
Advert
Kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirmem
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirmem

Bu içerik 555 kez okundu.
Advert

31 Mart 2019 yerel seçimleri oldu bitti. Oylar sayıldı; kazananlar ve kaybedenler belli oldu. Yer yer itirazlar olsa da sonucun değişeceğini sanmıyorum. Ancak mazbatanın verilme süresini uzatır.

Yıllarca sandık kurulu başkanlığı yaptım. Yeminli sandık kurulu heyetinin yapmış olduğu sandıktan çıkan oyların sayım sonucu ne kadar sayarsan say değişmez.

Seçime giren kazanır da kaybeder de sonuçta bir kişi kazanacaktır. Kaybetmeyi göze alamıyorsan seçime girmeyeceksin. Kazandığında davullar çaldırarak kutlamasını bildiğin gibi kaybettiğinde de çamura yatmadan kabul edeceksin ve kazananı tebrik edeceksin.

Demokrasiye inanıyorsan gereğini yapacaksın.  

Eşit koşullarda olmayan bir seçim yarışı sonunda sandık sonuçlarını itiraz durumunda da çifte standart uygulandığını görmekteyiz. Bütün itirazlarda iktidardan yana kararlar çıkmaktadır. Yasalar karşısında iktidar ve muhalefet eşit haklara sahip olması gerekirken uygulama öyle olmuyor.

Ülke genelinde birkaç olayın dışında seçimin sakin ve olgunluk içinde geçtiğini söyleyebiliriz. Ödemiş’te seçim tam bir bayram havasında geçti.

Birkaç gözü dönmüş, ille kazanmak isteyen, demokrasi kültüründen nasibini almamış kişilerin baskıları işe yaramamış, vatandaşlar kendi istekleri doğrultusunda oylarını kullanmışlardır. Sandık sayım sonuçlarını herkes kabullenmiş ve işine gücüne dönmüştür. Dilerim bu seçim sonuçları Ödemiş ve ülkemiz açısından güzel ve aydınlık günlere atılmış bir adım olur.

Partili Cumhurbaşkanlığını Sistemi, halkımızın çoğunluğu her ne kadar evet dediyse de, bu seçim sürecinde görüldü ki, sistem bizim bünyemize uygun değildir. Bir cumhurbaşkanının bir parti lehine propaganda çalışmalarına katılması kanımca uygun düşmüyor. Cumhurbaşkanı bağımsız olmalı, bütün halkı kucaklamalı, her kesimin cumhurbaşkanı olmalıdır.

Bu yazıyı yazarken İstanbul, Ankara ve yurdun birçok bölgesinde yapılan itirazlar sonucu yeniden sayılmaktadır. Dilerim parti ayrımı yapılmadan kimsenin hakkı yenmez. Milli iradeye saygı duyulur. Hakkıyla seçilenler iş başına gelir. Kimsenin hakkı gasp edilmez.

Bu seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan sayın Ekrem İmamoğlu yaptığı propaganda çalışmalarıyla, seçim sonrası davranışlarıyla herkesin gönlünü kazandı. Başlığı da onun sözünden aldım: “Kimsenin hakkını yemem, hakkımı da yedirmem.” İmamoğlu’nun bu sözü uzun süre hafızalardan silinmeyecektir. Partisi hiç önemli değil, hangi partiden olursa olsun bütün adaylar böyle olsun. Ekrem İmamoğlu bütün Türkiye’nin gönlünü kazanmış bu yerel seçimlere damgasını vurmuştur. İstanbul’da yaptığı propaganda çalışmalarında kullandığı barış dili, hoşgörüsü ve yorulmak bilmeyen çalışmasıyla seçmenlerin gönlünü kazanarak sonucu kendi lehine çevirmiş, olmazı oldurmuş ve seçimi kazanmıştır. Kendisini kutluyorum.

Ödemiş Belediye Başkanlığı’nı kazanan meslektaşım sayın Mehmet Eriş’i de başarısından dolayı kutluyorum. Propaganda sürecinde gayretli çalışmalarıyla, kullandığı dil ve insanlara yaklaşımıyla gönülleri kazanmıştır. Görev süresinde de propaganda sürecindeki tavırlarını devam ettirmesini ve şeffaf belediye yönetimiyle örnek olmasını dilerim.

Bu seçimin kaybedeni AA olmuştur. Verilerini nereden aldığı belli olmayan AA her seçimde yaptığı gibi iktidarın kazanması için elinden gelen gayreti bu seçimde de göstermiştir. Devletin olan AA sanki bir partiye aitmiş gibi davranmıştır. Ne var ki, geçmişte AA’yı aşamayan muhalefet partileri bu sefer AA’nın foyasını ortaya çıkarmıştır.

Demokrasilerde sandık esastır. Sandık sonuçlarına saygı gösterilmeli ve sandıkla gelen sandıkla gitmelidir.

Sevgi, saygı ve mutluluklar.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu