Advert
Advert
Yüz Tanıma Teknolojileri
Dijital Veri / Serdar ŞİMŞEK

Yüz Tanıma Teknolojileri

Bu içerik 591 kez okundu.
Advert

Değerli Küçük Menderes Okuyucuları

Reklamlarda da görüyorsunuz, özellikle IphoneX ile gelen yüz tanıma teknolojisi haliyle gündem oldu. Aslında daha önceden de denilen ve bilinen bir yöntem olsa da, tüm dünyaya servis edilecek düzeyde bir uygulama görmemiştik.Geçen haftaki kişisel bilgilerimiz güvende mi yazımızdan sonra artık bu yüz tanıma teknolojisi için farklı bir bakış açısı kazandığınızı düşünüyorum. Çünkü bu teknoloji ile de biyometrik tanıma denilen bir üst seviyeye geçmiş oluyoruz.

Artık yüz tanıma teknolojisini destekleyen cihazlar önce bir kaç kere sizin yüzünüzü tarıyor. Bu tarama esnasında gözler arası mesafeden, ağzımızın çapına kadar milimetrik ölçümler yapmakta ve yüzümüzün 3 boyutlu bir modelini çıkarmakta. Daha sonraki konularımızda değineceğimiz Endüstri 4.0 için önemli bir uygulama olacak. Şu an akıllı cihazlarımızda şifre girme, parmak izi okuma tarzı girişler yerine artık yüz tanıma ile giriş yapmaktayız. Artık bankaya girişte, şifre gerektiren kullandığımız çoğu uygulamada bu yüz tanıma sistemi aktif durumda. Çok hızlı bir geçiş süreci yaşandı dersek yanlış ifade etmiş olmayız. Başta Facebook olmak üzere sosyal medya uygulamaları da bu sistemi kullanmaya başladı bile.

Daha neler olabilir şöyle bir beyin fırtınası yapalım.

* Maça gittiğimizde statlardaki turnikelerde yüz tanıma geçiş sistemi kullanılabilir, kara listedekiler anında tespit edilebilir.

* İş yerine girişte kart yerine yüz tanıma ile geçiş sağlanır ve başkasının kartını kullanma gibi durumlar ortadan kalkar.

* Denizlerde çok açılan kişilerin boğulmasını önlemek amacı ile Çin’de bu sistem kullanılmakta. Çok ilginç gelebilir ama mesela 300m ileride birden derinleşen alana kurulan sistem ile, anında kişinin ailesine yakınına bilgi verip, cankurtarana da bilgi akışı sağlanıyor.

* Kaza anında hemen sizi tanıyıp, sigorta şirketine haber eden, ailenizi bilgilendirip direksiyonda sizin olup olmadığınıza kadar her türlü veriyi doğru alan bir sistem kurgulanabilir.

* Artık pasaport da tarihe karışabilir. Yüz tanıma sistemi ile kişinin vize bilgisine ve gelirine kadar her türlü bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

* Birisi sizin haberiniz olmadan Facebook, Twitter ya da Instagram gibi herhangi bir sosyal medya ağında ya da platformda bir hesap mı açmış? Yüz tanıma teknolojisi ile hemen bunları bulup, hesaplar kapatılabilecek.

* Özellikle Yapay Zeka Sistemleri dediğimiz temelinden Yapay Sinir Ağları teknolojisinin kullanıldığı, iş dünyasında iş zekası olarak tabir edilen tüm bu sistemler, uygulamalar mutlaka yüz tanıma sistemine ihtiyaç duyacaktır.

Tabi bu eşleştirmenin %100 olarak doğru yapılması gerekmekte. Yoksa filmlerde gördüğümüz sahneler ile karşılaşmak zorunda kalabiliriz. Bir saygın işadamı hırsız, bir katil patron birisine dönüştürülmemeli. Bunun için de üst seviyede güvenlik ve tanıma sistemleri de muhakkak olacaktır. Önemli olan kötüyü örnek almak yerine iyi olanı örneklemek ve sunmak.

Herkese teknoloji dolu günler dilerim.

Serdar ŞİMŞEK

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
Trafodaki kıvılcım panik yarattı
"İkinci bir emre kadar seferler açılmayacak"