Advert
Advert
DOĞUM BORÇLANMASI
Mali Müşavir Uğur ŞEN

DOĞUM BORÇLANMASI

Bu içerik 484 kez okundu.
Advert

 

Değerli okurlar;

   Sigortalı kadının yaptığı doğumların sayısı ve doğumlar sırasında aldığı izinler, doğum borçlanması olarak SGK' ya bildirilmektedir.Doğum borçlanması 2019 yılı için sayılabilecek izinler ve doğum borçlanması kapsamına girenler şu şekilde sıralanabilmektedir.

 

Sizlerde merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz konuları iletişim adresime mail atabilirsiniz.

 

 

DOĞUM BORÇLANMASI VE SÜRELERİ NE KADARDIR?

 

 

-) Sigortalı kadın çalışanın doğumdan önce ve doğumdan sonra olmak üzere belirli sürelerde yasal izin hakkı bulunmaktadır.Bu izin doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olacak şekilde verilmektedir.Eğer ki çoğul gebelik gerçekleşmişse bu izin süreleri doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 10 hafta olacak şekilde verilmektedir.Bu istirahat süreleri doğum borçlanması kapsamına girmektedir.

-) Sigortalı kadın çalışanların doğum sebebiyle çalışamadığı ikişer yıllık süreçler, en fazla üç kere sayılmak koşuluyla doğum borçlanması kapsamına girmektedir.Bu da 6 yıllık borçlanma olarak erken emekliliğe büyük katkı sağlamaktadır.

-) Doğum borçlanması başvuru yapıldığında, doğum yapılan tarihten sonra sigortalı kadının adına yapılmış prim ödemesi bulunuyorsa bu süreler borçlanma hesabı kapsamına girmemektedir.

-) Doğum borçlanması yapılacak süreç içerisinde çocuk vefat etmiş ise, vefat ettiği zamana kadar geçen süreler borçlanma kapsamına girmektedir.

-) Sigortalı kadın çalışanın ilk doğumun takip eden 2 yıl içerisinde ikinci kez doğum yapması durumunda bu süreler birleştirilerek borçlanma yapılabilmektedir.Bu kapsamda sigortalı kadınlar 2 yıla kadar doğum borçlanması yapabilirler.      

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı