Advert
Advert
hey sana diyorum dinle!
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

hey sana diyorum dinle!

Bu içerik 924 kez okundu.
Advert

                “Tembelliğe bugününüzü verirseniz yarınlarınızı elinizden alır” manasına gelen bir söz okudum geçenlerde, çok hoşuma gitti. Bugünün işini yarına bırakma deriz ya hep, tembellik edip ötelersen eğer günün işini yarınlarını da heba edersin. Hem zaman anlamında yarınlarını ziyan edeceğin için, hem gereğini yapmadığın, potansiyelini iyi kullanmadığın için istediğine ulaşmanın yolunu kapatacağından külliyen kaybedersin demek bu. Sahip olduğunun değerini bilmeyip, yeterince yetilerini kullanmayıp, gerekeni yapmıyorsan, heba ediyorsun kendini demektir.

           Eğer bir yola çıkmışsa insan o yolun gereğini yerine getirmeyi de göze almış ve hesaba katmış demektir. Yolda ilerlerken ufacık engellerde tökezleyip pes etmek zaten hiç olmaz. Kararlılık, azim, sebat, dirayet, istek, arzu, şevk, istikrar, hırs... Adına ne dersen de o ilerleyişte gereken güdüleyici rehber olmalı.

           Süreçte bahaneler üretmek, çözümsüzlüğü ve şevksizliği beraberinde getirir, atalete sürükler insanı. Oysa üreten insan, çalışkan insan çözüme odaklı olmalı ve olumsuzlukları, başarısızlıkları fırsat olarak değerlendirebilmelidir. “Başarısızlığa uğradıysanız bunu size verilmiş bir hediye olarak düşünün” diyor Henry Ford. Güdülenmeye yeni bir neden oluşturmalı belki de bu. Pes etmek değil sana yakışan, sen hayat yolunun ilk virajındaki yolcu, daha yeni başladın yolu tırmanmaya, daha neler bekliyor seni. Karşılaştığın zorluklar seni güçlendirir, dirayetini arttırır, temkinli olmayı öğretir sana.

Sana kim söyledi kolay olacağını, ne kolay ki bu hayatta? Çok kolayı seçmişsen, sonucunda iyi bir şey elde edemeyeceksin demektir. Eee sen elde edeceklerinin peşine düşmüşsen ayağın tökezledi diye, düştüm diye şikâyet etmeyeceksin. Kalkıp, toparlanıp yoluna devam edeceksin. Gerçekten bir gayen ve hedefin varsa serzeniş etmeyeceksin...        

         Sonra olumlu düşünmek başarıyı %50 olumlu etkiliyormuş. Her zaman olumlu düşünmenin gücünden bahsediyoruz. Olumlu düşünme motivasyonu da arttırıyor haliyle. Öyleyse yapabileceklerinin bilincinde, kendini geliştirmeye, küpü doldurmaya devam etmelisin. Yatırımın kendine, hayatına. Bunun farkında mısın? Kendini inşa ediyorsun adım adım, kendi gerçeğini oluşturuyorsun peyder pey.

Hey sen dinle beni! Aklını başına al, dik dur... “kafa cahil olunca, dil ukala olurmuş” cahiller gibi davranma...

yüreği kocaman

 cesareti küçük çocuk

 aç gözlerini

tut rüzgarın elinden

hayat mevsiminin

tadını çıkart

ve

söyle zamanının şarkısını...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Öner ALAK     2019-01-22 Tebrik ederim hocam yazılarınızın sonunu bitırme tarzınız mükemmel. yüreği kocaman cesareti küçük çocuk aç gözlerini tut rüzgarın elinden hayat mevsiminin tadını çıkart ve söyle zamanının şarkısını.Harikaydı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi