Advert
Advert
Yerel seçimler
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Yerel seçimler

Bu içerik 604 kez okundu.
Advert

Yerel seçimler yaklaşırken seçim muhabbetleri artarak sürüyor. Aday adaylığı süreci neredeyse bitmiş durumda. Önümüzdeki günlerde her parti kendi partisinin Ödemiş belediye başkanı adayını açıklayacak. Adaylar belirlendikten sonra ülke genelinde olduğu gibi Ödemiş’te de siyaset ısınacak. Şimdilik kimler aday adayı, adaylıkta kimler şanslı partililer bunu konuşuyor. Her partinin seçmeni kendi partisinin adayı kim olmalı, kim aday olursa seçimi kazanabilir onun muhasebesini yapıyor. Bunun yanında karşı partiden kim aday olursa kendileri için daha kolay kazanma şansı olur bunun yorumunu yapıyorlar.

Parti kurmayları da adayların belirlenmesi aşamasında hangi adayla seçime girersek seçimi alabiliriz diye ince eleyip sık dokuyorlardır sanıyorum.

Seçmenlerin büyük çoğunluğu partim kimi aday gösterirse onu destekler kazanması için çalışırım diyor. Çoğu seçmen de neden ön seçim yapılmıyor. Aday belirlerken seçmenlerin fikri neden alınmıyor diye dert yanmaktadır. Geçmiş yıllarda ön seçimler yapılıyordu. Son yıllarda neden yapılmıyor. Seçmenlere güvenilmiyor mu yoksa bunun arkasında ince hesaplar mı dönüyor, demektedirler.

Geçen gün bizim Hasan geldi, dükkânıma. Hoş beşten sonra muhabbet siyasete geldi. Sordum, Hasan sen ne düşünüyorsun bu konuda, diye. Başladı anlatmaya:

-Hocam ben siyasetten anlamam. Kim aday kim değil ona da bakmam. Parti de tutmam. Hele yerel seçimlerde asla partiye bakmam. Bütün partiler benim partimdir. Ben partinin gösterdiği adaylara bakarım. Hangi aday Ödemiş için daha hayırlı olur onun muhasebesini yaparım. Partiler kimi aday göstersin diye sorarsan ona da bir sözüm olmaz. Ben horozcuyum hocam. Bu bende uzun yıllardır süren bir hastalık. Nerede horoz dövüşü var ben oradayım. Yarışlarda iddialıyımdır. Horozumu seçerken dikkat ettiğim kurallar vardır. Bir kere dövüş kaybetmiş bir horozu yakın zamanda ringe çıkarmam. Hele hele iki kere dövüş kaybetmiş bir horozu asla ringe çıkarmam. Horozun asaletine bakarım. Babasına, dedesine bakarım. Geçmişi temizse ve formdaysa horozum onunla çıkarım ringe. Hangi horoz daha güzel dövüşür, hangi horoz zorluk karşısında kaçar onları iyi bilirim. Bana horozla ilgili sorun varsa sor ama siyaseti bilmem.

-Hasan horoz dövüşüyle siyasetin ne ilgisi var?

-Hocam, ikisi de bir yarıştır. Yarışa girerken adayını iyi belirlemen lazım. Adayını iyi belirlemezsen dayak yersin. Biraz kaba oldu ama ben böyle anlattım, sen nasıl yorarsan yor. Bir de şunu söyleyeyim; siyaset hoşgörü ister. Hocam izin verirsen sana Mevlana’dan bir şiir okuyayım.

-Buyur, Hasan’ım.

Dün dünde kaldı cancağızım

Düne ait ne varsa söylenmiş yada söylenememiş,
Bıraktım hepsini orada ..
Çünkü şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Her gün bir yerden göçmek
Ne iyi
Her gün bir yere
Konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan
Akmak ne hoş

Dünle beraber
Gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa
Düne ait
Şimdi yeni şeyler
Söylemek lazım

***

Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu