Advert
Advert
Hayatımız dolara bağlanmış
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Hayatımız dolara bağlanmış

Bu içerik 956 kez okundu.
Advert

Çoğumuz farkında bile değildik doların bu kadar hayatımıza etkili olduğunu. Halbuki hayatımız dolara bağlanmış. Ne zaman ki dolar yükselmeye başladı, acı gerçeği o zaman anlamaya başladık. Doların ateşi yükseldikçe ekonomi durdu. Bütün siparişler iptal edildi. Kimse mal vermek istemiyor. Nereye kadar sürecek bu? Böyle giderse hayat duracak mı?
Tabii ki durmayacak ama eskisi gibi olmayacak. On liraya aldığımız bir malı on beş liraya alacağız. Cebimizdeki paranın durduk yerde değer kaybettiğini göreceğiz. Paramızın değer kaybetmesiyle biraz daha fakirleşeceğiz. Dolarla borçlananlar, daha fazla TL ödemek zorunda kalacaklar. Geçiş ücreti dolara bağlanmış olan köprülerden geçerken daha fazla TL ödeyeceğiz. Dolarla ev kiralayanlar, daha fazla TL ödeyecekler.
Doların yükselişini “Dolsa ne olur, dolmasa ne olur” diyerek alaylı bir tavır takınan bu ülkenin bir başbakanı oldu. Kazın ayağı öyle değilmiş. Dolsa da dolmasa da doların hayatımıza büyük etkisi oluyor.
Doların yükselişiyle Sayın Cumhurbaşkanı, yastık altındaki dolarların bozdurulması çağrısında bulundu. Ekonomist olmadığım için bu çağrının doların düşmesinde ne kadar etkili olacağını kestiremiyorum.
Bunun yanında bazı vatandaşların da kendilerince ürettikleri ilginç destek çağrıları görülmektedir medyamızda. Bir berber dolar bozdurana tıraş bedava, bir manav dolar bozdurana karpuz bedava, bir emlakçı dolar bozdurana kolaylık gibi medyatik ilanlar vermektedir.
Kim ne derse desin bu günlerde dolar manyağı olmuş durumdayız. Bakkala yumurta almaya gittim. Yumurta bir lira olmuş. Neden diye sorduğumda “Dolar nereye çıktı görmüyor musun” demez mi? Ben de “Yumurta Amerika’dan mı geliyor?” dedim. Adamın cevabı, “Yemi Amerika’dan geliyor” oldu.
Bizim Hasan’ın cebinde on doları var. Günde on kere dolar kuruna bakıyor. “Hocam bugün dolar yedi lira olmuş”, “Hocam dolar düşüyor, beş yetmiş dokuz olmuş” deyip duruyor.
Dolar neden yükseliyor? Türk lirası neden değer kaybediyor?
Bunun nedenlerini değişik şekillerde açıklayan ekonomistlerimiz var. Burada da her konuda olduğu gibi ekonomistler arasında görüş farklılıkları var. Doların yükselişini Amerikan oyunu olarak görenler, Amerika’yı değişik şekillerde protesto etmekte, Amerikan mallarına karşı boykot gösterileri yapmaktadırlar. Bunlardan en ilgincini bir milletvekilimiz, parasıyla aldığı Iphone telefonunu ayaklarının altında kırarak göstermiştir. Kendisini destekleyen bir grupla birlikte medyamız, bunu haber sütunlarına taşımıştır. Bir vatandaşımız da dolar yakarak bu boykot gösterilerine katılmıştır.
Iphone kırmakla, dolar yakmakla doların iniş çıkışının etkilenip etkilenmeyeceği konusunu sizin düşüncenize bırakıyorum.
Doların yükselişi, her şekilde ekonomimizi etkilemektedir. Bu nedenle devletimizin aldığı her türlü ciddi önlemleri destekliyorum. 
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava