Advert
Advert
Şahan Hoca
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Şahan Hoca

Bu içerik 1114 kez okundu.
Advert

İki anımı sizinle paylaşacağım önce.
Meslek hayatım boyunca nerede çalıştıysam herkes bana “Şahan Hoca” dedi. Adımı bilen çok azdır. “Mehmet Hoca” desen, “O da kim?” derler. Bir keresinde Dinar’dan dünürlerim Kaymakçı’ya geldi. Dünürüm pazarda dolaşırken “Sen kime misafirsin?” diye sormuşlar. O da “Mehmet Hoca’nın misafiriyim, dünürüm olur kendisi” demiş. Bilemişler. “Dünürüm Mehmet Şahan Öğretmen” deyince “Haaa, Şahan Hoca desen ya şuna” demişler.
Bir keresinde Salı Pazarı’nda bir mandıradan süt alıyordum. Tezgahtar, bana dikkatlice baktıktan sonra, “Sen Şahan Hoca’nın nesi oluyorsun?” dedi. Ben de “Kendisiyim” deyince adam şaşırdı. “Başka Şahan Hoca mı var?” dedim. “Bir de Selim Şahan Hoca var ya” dedi. “Ben de ben onun babasıyım” dedim.
Anladım ki Şahan Hocalık, oğluma miras kalacak.
***
Şimdi Küçük Menderes Gazetesi’nin bu köşesinde yazıyorum diye herkes sanıyor ki ben bu köşede hangi soruna el atsam çözülür. Sanki elimde sihirli değnek varmış gibi “Şunu yaz hocam, bunu yaz hocam.” Tamam, elimden geldiğince vatandaşın derdine ortak olmaya çalışıyorum. Gerekirse bu köşede yazarak ilgililere duyuruyorum. Ama şunu her zaman söylüyorum; sadece benim yazmam yeterli olmaz. Herkes, kendi sorununa sahip çıkmalı ve sonuna kadar savunmalıdır. İmza deyince atmalı, isim yazılması gerekiyorsa kaçmamalıdır. Kendi sorunumuzu en iyi kendimiz sahip çıkabiliriz. 
“Kelin merhemi olsa önce kendi başına sürer” derler. Öyle bir gücüm olsa kendimin hiç sorunu kalmazdı. Olsun, “Elçiye zeval olmaz” derler. Biz yine sorunları burada yazarak sahip çıkalım ve ilgililere duyuralım. Bakarsın bir sahip çıkan yetkili bulunur. 
Daha önce de yazmıştım. Gölcük Tarım Kredi Kooperatifi’nin kuzey tarafında dağdan sızan sular önü kapalı olduğu için bir hendekte birikmektedir. Biriken bu sular, toprak altından sızarak çevrede bulunan evlerin içine girmektedir. Birçok evin tabanı, suyla dolmuş durumdadır. Daha önce bu derenin akıntısı, Ödemiş Belediyesi’nin yapmış olduğu yol çalışmaları nedeniyle önü tıkanmış durumdadır. Bu hendekte bulunan suyun önü açılmadıkça bu sorun çözülemeyecektir. 
Sorun bir kişinin değil, mahallenindir.
Sorunu ortaya koyduk. Vatandaş soruyor: Bu sorunu kim çözecek? Büyükşehir mi, Ödemiş Belediyesi mi? Yoksa vatandaş mı?
Eskiden olsa Gölcük Belediyesi hallederdi. Ama Bütünşehir Yasası’ndan sonra işler karıştı. Kimin nereden sorumlu olduğunu belediyelerin kendileri bile bilmiyor ki, vatandaş nereden bilsin? Ödemiş Belediyesi yetkilisine gidiyorsun, “Benim işim değil” diyor, Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcisine gidiyorsun, o da “Benim işim değil” diyor. Her iki belediye, topu birbirlerine atıyor. “Bu bizim işimiz, yapalım” diyen yok. 
Peki, bu kimin işi acaba?
Sayın Valim, Sayın Kaymakamım, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım ve Sayın Ödemiş Belediye Başkanım, bu iş kimin işi? Bu vatandaşın derdine kim merhem olacak? Vatandaş hizmet bekliyor.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu