Advert
Advert
Katı atık toplama ve bertaraf bedeli
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Katı atık toplama ve bertaraf bedeli

Bu içerik 1678 kez okundu.
Advert

“Su faturaları kaç kalemden oluşuyor?” diye sorsam kimler bilir, bilemiyorum. Elimde iki adet su faturası var. Her ikisinde de birer ton su kullanmışım. Biri 69 TL, diğeri 105 TL. Bir ton su, birinde 69 TL olurken diğerinde 109 TL oluyor. Haklı olarak “Nasıl oluyor bu?” sorusu akla geliyor. Benim de kafama takıldı, faturayı inceledim. Bir su faturasının içinde neler var neler! Su tüketim bedeli, atık su bedeli, katı atık toplama bedeli, katı atık bertaraf bedeli ve KDV.
İlginçtir, altın gümüş gibi ziynet eşyalarında sıfır KDV uygulanırken içme suyu ve faturada gösterilen diğer hizmetlerden yüzde sekiz KDV alınmaktadır. Bunun mantığını anlamak olası değil. Ben anlayamıyorum, bilmem siz anlayabiliyor musunuz?
Her iki faturada su tüketim bedeli ve atık su bedeli aynı kalırken katı atık toplama bedeli ve katı atık bertaraf bedelleri değişiyor. “Bu fark nereden geliyor derseniz?” onu da anlatayım. Suyu ne kadar tüketirseniz birim fiyatı üzerinden o kadar su tüketim ve atık su bedeli oluyor. Tüketmezseniz para ödemiyorsunuz. Ama katı atık toplama ve bertaraf bedeli birim fiyatı neye göre hesap ediliyor bilmiyorum, aylık olarak ödüyorsunuz. Yani kirletsen de kirletmesen de aylık olarak belli bir miktarda para ödemek zorundasın. Suyu tüketip tüketmediğiniz burada önemli değildir. Diyelim ki üç ay su tüketmediniz, dördüncü ayda bir ton su tükettiniz. Bunun içine dört aylık katı atık toplama ve bertaraf bedeli ekleniyor. Her ay bir ton ve üzeri su tüketirseniz su faturası geliyor. Katı atık toplama ve bertaraf bedelleri, bu fatura üzerinden tahsil ediliyor. Su tüketmediğiniz aylarda su faturası gelmediği için katı atık toplama ve bertaraf bedeli de alınmıyor ama katlamalı olarak su faturası geldiği aylara ekleniyor. İki fatura arasındaki fark kaç aylık birikmiş katı atık toplama ve bertaraf bedeli varsa ona göre değişiyor.
Benim yaşadığımı Bozdağ ve Gölcük ya da başka yazlıklarda oturanlar yaşamıştır. Ben Gölcük’te üç ay kalıyorum. Kışın dokuz ay Ödemiş’te kalıyorum. Ödemiş’te bir yıl boyunca katı atık toplama ve bertaraf parası ödüyorum. Gölcük’te sürekli oturmadığım için boş geçen dokuz aylık katı atık toplama ve bertaraf bedelleri, toplu olarak yedinci aydaki su faturasına ilave ediliyor. Tabi karşıma büyük bir meblağ çıkıyor. İtiraz ediyorum, düzeltiliyor. Her yıl bu böyle tekrar ediyor. Onun da merasimi var. Gediz Elektrik’e gidiyorsun, elektrik sarf edip etmediğine baktırıyorsun. Sarf etmediysen orada oturmadığın anlaşılıyor ve faturayı düzeltiyorlar. Bütün yazlıkçılar aynı uygulamadan geçiyor mu bilmiyorum. Bazı su aboneleri, otomatik ödemeye bağlattığı için durumun farkında olmayabilirler. Tabi bu haksız ödemeyi farkında olmadan ödüyorlar.
Şimdi sormak istiyorum: Yazlıkçılardan iki kere katı atık toplama ve bertaraf bedeli alınmaktadır, Neden? Bir insan, aynı anda iki yerde olamayacağına göre neden iki yerde katı atık toplama ve bertaraf bedeli alınıyor? Yazlıkçılar yolunacak kaz mıdır?
Yetkililerden dileğim: Bu konuda bir inceleme yaparak mağduriyetin giderilmesi ve her yıl aynı merasimin tekrar ettirilmemesidir.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Ödemiş'in gurur kaynağı oldular
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu
Başkan Eriş, TV9 İzmir'in konuğu oldu