Advert
Advert
Kaldırımlardaki plastik sarı şeritler
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Kaldırımlardaki plastik sarı şeritler

Bu içerik 1012 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in bazı kaldırımlarındaki sarı renkli, kabartmalı plastik şeritleri görmüşsünüzdür. Bu şeritler, görme engelliler ellerindeki bastonlarıyla kolayca yürüyebilsin diye yapılmıştır. Görme engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için yapılan bu şeritler, amacına hizmet etmediği gibi hem görme engellilerin hem de engelsizlerin yaşamına birçok zorluk getirmektedir.
Şehit Adnan Menderes Bulvarı’ndaki kaldırımların sağlı sollu iki tarafındaki kaldırımların başından sonuna kadar bu şeritlerden var. Son zamanlarda doğalgaz bağlantıları ve sıhhi tesisat bağlantı ve tamirleri için yapılan kazı çalışmaları nedeniyle bu sarı şeritlerin önemli bir bölümü zarara uğramıştır. Bazı yerlerde bu sarı şeritler sökülmüş, bazı yerlerde kırılmış durumdadır. Bu haliyle şeritlerin olduğu çoğu yerde engelsiz vatandaşlar bile zor yürümemektedir. Engelliler nasıl yürüyecektir?
Bu kaldırımlarda gördüğüm iki liseli genç, el ele tutuşmuşlar, birinin gözleri kapalı sarı şeritler üzerinde yürüme denemeleri yapıyorlardı. Bu denemeyi önce biri, sonra diğeri birkaç kez yaptı. El ele tutuşmamış olsalar düşeceklerdi. Bunu bir oyun olarak mı yapıyorlar yoksa empati yaparak engellilerin işine yarıyor mu düşüncesiyle yaptıklarını bilemedim. Her denemenin sonunda gülüşüyorlardı. Oyun da olsa bir görme engelinin burada yürümesinin zorluğunu net bir şekilde gösteriyordu. Bunu herkes bir kere denerse bu şeritlerin gerçekten amacına hizmet etmediğini kolayca görecektir.
Aynı yerde şık giyimli engelsiz bir hanımefendi bu şeritler üzerinde yürürken ayakkabısı, bu şeritlerin kırığına takılarak tökezledi. Neredeyse düşecekti. Epey homurdandı. Ne dediğini anlayamadım. 
Sorumlu, yetkili kişilerden bir kişi, bu şeritlerin yapımından sonra kendini engelli vatandaşların yerine koyarak yürüme denemesi yaptı mı bilemiyorum. Yapmadılarsa empati yaparak sarı şeritler üzerinde yürüme çalışmaları yapmalarını öneririm. Böylece yerinde görerek görme engellilerin bu şeritlerden faydalanamadığını kolayca görebilirler. Ya da engelsiz biri olarak bu şeritlerin üzerinde baştan başa dolaşarak engelsiz ve engelli vatandaşlara ne kadar çok engel var hepsini görün derim.
Bu sarı şeritlerin önüne bazen bir telefon direği, bazen bir ağaç, bazen akla gelmedik başka engellerin çıktığı görülmektedir. Bazı şoförlerin bu sarı şeritlerin üzerine park ettiği bile görülmektedir. Bazı esnafların bu şeritler üstüne masa ya da başka bir şey koyduğu oluyor. Bazı esnaflar da bu sarı çizgileri kaldırıma eşya koyma sınırı olarak görmektedir. 
Yasa gereği bu şeritlerin bütün kaldırımlarda olması gerekirken çok az kaldırımda vardır. Sanki bunlar da göstermelik olarak yapılmış gibidir. Yapılmış olanların birçoğu, özensiz yapılmış ve denetimden uzaktır. Bir görme engelli, şehrin orta yerinde bulunan ve başka bir şeritle bağlantısı olmayan bir şeritte yürümek için nereden ve nasıl gelecektir?
Tamam, yasalar emrettiği için yapılıyor bu kaldırımdaki sarı şeritler de yapıldığına göre bari işe yarasın. “Ben yaptım oldu” olmasın. Yapılan onca masrafa, onca emeğe yazık.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı