Advert
Advert
Masum dostlarımız
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Masum dostlarımız

Bu içerik 1062 kez okundu.
Advert

Kaçımızın evcil hayvanı var? Kaçımız, sokaktaki hayvanlarla ilgileniyor? Duyar gibiyim “Ben! Ben!” diyenleri. Son zamanlarda gözlemlediğim, özellikle sokak hayvanları ile ilgilenen, onları besleyen kişi sayısındaki artış. Bu, memnuniyet verici bir durum. Dostlarımız adına duyarlılığın artması güzel.

Evde hayvan beslemeye gelince; çok büyük bir sorumluluk istiyor ve insan hayatını ister istemez onlara göre tanzim ediyor. Bir yere gidip gelmeyi bile onlara göre ayarlıyor. Haliyle bir nebze de olsa hayatımıza onlar yön veriyorlar. Onların her şeyiyle ilgilenip seviyor ve karşılığında da onlardan dönüt alıyoruz. Durum böyle olunca fazlasıyla bağlanıyorsunuz onlara. Ailenin bir ferdi haline geliyorlar. Onların hastalanması sizi de üzüyor. Değişen davranışları sizi de tedirgin ediyor. Bir nevi çocuğunuz gibi oluyorlar. Temizlikleri, beslenmeleri, aşıları, her şeyiyle ilgilenmek durumundasınız.

Onların kaybı, haliyle insanı fazlasıyla üzüyor. Daha geçenlerde kedilerinin ölümü ile çok üzüldü komşumuzun çocukları. Kuşlarının ölümü sarstı babaannemizi. Okulun kedisine yolda araba çarpınca çok canımız sıkıldı. Ama insanlar gibi hayatın içinde onlardan da ayrılmak var. Bu noktada elden bir şey gelmiyor. Ancak bunlardan öte evcil hayvan edinip bir süre sonra onları sokağa bırakanlar da var. Evde yaşamaya alışan hayvanlar, sokakta başlarının kurtaramıyor. Eğer gerçekten sahip çıkmayacaksak geçici heveslerimiz için onları eve alıp, ev ortamına alıştırıp sonra hiç alışkın olmadıkları sokağa bırakmayalım onları.

Evcil dostlarımıza gerektiği şekilde davranalım. Onların sadakatine sahip çıkalım. Ama sokaktaki sevgi bekleyen dostlarımızı da unutmayalım. Sevgimizi ve yemeğimizi onlarla da paylaşalım. Hem onları mutlu edelim hem de paylaşmanın verdiği hisle kendimiz mutlu olalım. Hayvan sevgisini küçük yaşta çocuklarımıza aşılayalım.

Sokakta gördüğümüz yaralı, hasta ve yardıma muhtaç hayvanların tedavi ve bakımlarının yapılması için belediyeyi arayarak ilgililerden yardım isteyebiliriz. Zira aradığınızda gereğini yapıyorlar.

 

Bir tabak su

Biraz yemek

Hepsinden öte

Biraz sevmek

 

Çok şey değil

Biraz ilgi

Belki biraz emek

Yeter de artar onlara

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Eriş başkanım olanları seyrediyor, lütfen siz de seyretmeyin"
Aynı kurulda yanıt verdi
Aynı kurulda yanıt verdi