Advert
Advert
Harekete geç
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Harekete geç

Bu içerik 1158 kez okundu.
Advert

Yeni yıla bağladı birçok insan umudunu. Yeniden umdu, yeniden diledi isteğini. Ama bilmedi ki yeniyi şekillendiren de kendisi.

                Hayallerini gerçekleştirme işini yeniye öteledi. İşlerini bitirmeyi yenide umdu. Oysaki her gün yeni bir gün, her an yeni bir an, her saniye yeni… Yeniyi yaşadıkça eskitiyoruz.

                Sağlığı, huzuru, mutluluğu, başarıyı, barışı hep yeniye atfettik. Yeninin bunları bize getirmesini diledik. Bu güzel hayalleri ve dilekleri yükledik yeniye ve bize bunları getirmesini umut ettik. Ama ummaktan öteye geçmeli insan hayalleri ve umut ettikleri. Adım atmalı. Yeniyi beklerken yeniden bekledikleri için gerekeni de yapmalı. “Herkesin hayalleri olmalı ve bu hayalleri gerçekleştirmek için planları” diyen A. Wenger’e kulak vermeli. Kuru kuruya istemek, dilemek ve beklemek olmamalı kişinin işi. Önce kendinden başlamalı, kendisinden yola çıkmalı. “Sen değiştiğinde talihin de değişir” diyor bir Portekiz atasözü. Sen değişirsen değiştirirsin geri kalanı. Sen istediğin için gereken değişikliği yapabilirsen istediğin şekilde değişir, şekillenir hayatın da. Ha “Her şeyi yaptım, gereğini yeterince yerine getirdim, bundan ötesi olmuyor” dersen o zaman oturup bir düşünmek lazım. Olmayan şey, bu yolla mı elde edilebilir? Öyleyse yapılacak bir şey yok. Yok, “Başka yollar da var izlenebilir” diyorsan ve bunun ayrımına varabildiysen enerjini tazeleyip yeniden işin ucundan tutmak gerekir…      

                Ben aydınlık istiyorum ama aydınlanmak için hiçbir şey yapmayıp, karanlıkta oturup umuyorum ki aydınlık olsun. Olur mu? Ben başarı istiyorum ama vaktimin çoğunu başka şeylerle geçirip ilgimi dağıtıyorum ve başka şeylerle oyalanıp odaklanmam gerekeni ıskalıyorum. Böyle bir şey olur mu, kendiliğinden başarı gelir mi? Ben barış ve huzur istiyorum ama hiç hoşgörü göstermiyorum, her fırsatta başkalarını incitiyorum, “Sadece benim dediklerim olsun” deyip insanımsı davranıyorum, her fırsatta silaha sarılıyorum. Barış ve huzur gelir mi hayatıma? Ben zayıflamak istiyorum ama kalkıp bir adım atmıyorum, yediğime dikkat etmiyorum, sonra umuyorum ki zayıflayayım. Sağlık istiyorum, sağlıklı beslenmiyor, spor yapmıyor, düzenli uyumuyorum, olur mu? Ben üretken bir beyne sahip olmak istiyorum ama zamanımın çoğunu TV karşısında, sosyal alemde geçiriyorum, okumuyorum, sizce ne kadar yeni fikirler üretebilirim bu kadar uyuşturan eylemle birlikte? Bunu istediğimiz her şeye ve alana taşıyabiliriz. İstiyoruz ama onun için yapılması gerekeni ya bilmiyoruz ya bilmezden gelip es geçiyoruz. Ama gelin görün ki istediğimizin olmasını da ümit etmekten geri kalmıyoruz.

                Çaba gerektiriyor isteklerin olması. Biz gayret ettikçe ve gereğini yaptıkça yerine geliyor arzulananlar. İçimizdeki mevcut olanı ateşlemek, isteklerimiz için gereken enerjiyi bulabilme ve harekete geçmek dileğiyle…   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Pandemi günlerinde Ödemiş dayanışması
Afetzede çiftçiye destek çağrısı
Afetzede çiftçiye destek çağrısı