Advert
Advert
Ülkemin Polatları
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Ülkemin Polatları

Bu içerik 1428 kez okundu.
Advert

15.12.2017 Cuma günü öğle saatlerinde, İzmir Ödemiş Kaymakçı beldesinden acı bir haber, yurdun dört bir tarafına dalga dalga yayıldı. Bir okul müdürü öğretmen, iki öğrencisi tarafından pompalı tüfekle makamında vurularak hayatını kaybetti. 
Duyan şok oldu. Kimse inanmak istemedi. Acaba doğru muydu? Telefonlar çalışmaya başladı. Kaymakçı’da tanıdıkları olanlar olayın doğru olup olmadığını kaynağından öğrenmek istiyorlardı. Beni önce öğretmen oğlum aradı. “Baba, Kaymakçı Lisesi müdürü vurulmuş diyorlar, doğru mu?” Ben de duymamıştım. İnanmadım önce. “Acı haber tez yayılır” derler. Acı haber yayılmıştı. Kaymakçı’da daha ben duymadan uzaklardan duyulmuştu. O an dükkanıma bir müşteri geldi. Ona sordum. Olay doğruydu. Telefonun öbür ucundaki oğluma haberin doğru olduğunu söyledim. Keşke doğru olmasaydı. Şok oldum. 
Nasıl olur? Bir müdür, iki öğrencisi tarafından nasıl vurulur? Neden vurulur? Bu kadar kolay mı öğretmen vurmak? Sorular arka arkaya geliyordu ama yanıtlamak kolay değildi.
Daha sonra başka arkadaşlarım aradı. Hepsi de merakla soruyordu. Haber doğru muydu? Kimse inanmak istemiyordu ama maalesef doğruydu.
Bir öğretmenin emek verdiği öğrencileri tarafından katledildiğine şahit oluyorduk. Bir evladın babasını ya da annesini öldürmesi gibi acı bir olay.
Kendisi de köyden geldiğinden özellikle köy çocuklarının gelişmesi için var gücüyle çalışan Ayhan öğretmeni ölümünden sonra eşi şöyle anlatıyor: "O kendisini öğrencilerine adadı ve onların doğru yolu bulması için mücadele etti. Mezarından kalkıp gelse eminim o çocuğu affederdi, öğrencilerine kıyamazdı. O vuran çocuğu görseydi eminim ikna ederdi. 'Gel oğlum, gel paşam' der, kolunu omzuna atardı. 'Sen neye sinirlendin bakayım, gel önce bir konuşalım derdini anlat sonra vuracaksan vur' diyeceğinden de eminim." 
Ne desek boş. Müdür Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından pompalı tüfekle makamında vurulmuş, hayatını kaybetmişti. Ayhan hoca çok sevdiği öğrencilerinden, iki oğlu ve eşinden, akraba ve arkadaşlarından kısacası yaşamdan iki gözü dönmüş öğrencisi tarafından koparılmıştı. O, şimdi bir anıdır gülüşleriyle, sevdiklerinin ve sevenlerinin kalplerinde.
***
Nedir bu şiddet, bu kıyım, bu sevgisizlik, bu kindarlık, bu hoşgörüsüzlük, bu canilik,bu saygısızlık, bu cehalet, bu barbarlık, bu magandalık, bu külhanbeylik, bu?
İki çocuğumuzun, öğretmenini öldürecek kadar içini karartan, vicdanlarını körelten, duygusuzlaştıran, canavarlaştıran sorun nedir?
Bu soruların yanıtını kim verebilir?
Neden bu duruma geldik, düşünmenin zamanı çoktan geldi geçiyor. Yetkili yetkisiz toplum olarak hepimizin düşünmesi gereken bir durumdur bu.
***
Bizim Hasan’a sorarsanız, “Her şeyin başı eğitimdir” diyor. “Bir de kontrolsüz sivil silahlanma var, silaha ulaşmak bu kadar kolay olmamalıdır. Neredeyse bakkal dükkanında bile silah satılır hale gelindi” diyor. 
Ne yazık ki çocuklarımızı bu hale getiren, uygulanmakta olan yanlış eğitimlerdir. Eğitimi yapboz haline getirenler birinci sorumludur. Eğitim yalnız okulda değil, evde, sokakta, medyada, siyasette, devlet kurumlarında, sinemada, akla gelen her yerde vardır. Bağırıp çağırmakla, vurup kırmakla, dindarlıkla, kindarlıkla eğitim olmaz. Çocuktan ne istiyorsak önce kendimiz yapmalıyız. Onlara rol model olmalıyız. Dizilerimiz çocuklarımıza örnektir, onları kolay etkiler. Her kanalda mafya dizileri ön sıradadır. Bu dizilerde sigara ve alkol gölgelenirken silahlar açıktadır. Cinayet planları sergilenmektedir. Çetecilik ve reislik ön plandadır. Sigara ve alkolü gölgelemekle, saklamakla hiçbir şeyi önleyemeyiz. Kurtlar Vadisi, yıllardır çocuklarımıza bir şeyler öğretiyor. Çocuklarımız Polat Alemdar’a, reisliğe özeniyor. Okullarda çeteler kuruyorlar. Ülkemin Polatları, reisleri yetişiyor. Çocuklarımız birbirlerine reis demeye başladı. Giderek ülkemizde bu Polatlardan daha çok göreceğimizi söylesem hayal olmaz. 
Bu ve buna benzer olayların önlenmesini istiyorsak eğitime önem vermeliyiz. Topyekun eğitim seferberliği yapmalıyız. Atatürk’ün getirdiği laik eğitimi güçlendirmek yerine dinsel eğitime yönelmek çözüm olamaz.
Öğretmene sıkılan bu kurşun devlete sıkılmıştır. Öğretmen öldü, devlet ölmeden gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Başka öğretmenler ölmesin.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı