Advert
Advert
 Benden sana
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Benden sana

Bu içerik 1264 kez okundu.
Advert

Senin kim olduğun ilgilendirmiyor beni, bakışındaki ifade önemli. Hayat sana ne sunmuş ilgilendirmiyor beni, hayata karşı duruşun önemli. Sen hayatın neresindesin beni ilgilendirmiyor, insanların nerede olduklarına dair algını dışa yansıtışın önemli. İnsanları küçümser, hakir görür gibi. Üstünmüşsün gibi. Belki üstünsündür bilemem ama çevrendekilerin de üstün olmadığı anlamına gelmez bu. Herkesin kendine göre meziyetleri vardır. Yetenekleri ve kendilerini yetiştirdikleri noktalar. Hayat mücadelesi, herkes için eşit değil. Hayatın sunduğu şeyler de. Belki sana daha yapıcı davranmıştır hayat. Daha az ekşi yüzünü göstermiştir. Sıkıntı çekmemişsindir. İyi bir aile, iyi okullar, sunulan fırsatların güzelliği ve bunları değerlendirmenin sonucu kaliteli bir yaşam. Belki dünyanın pek çok yerine de gitmişsindir. Ama tüm bunlar, başkalarını küçümseme hakkını tanımaz sana. Çevrendekilere bakışınla onları ezme hakkını da vermez. Kim bilir onlar neler yaşamışlar. Çektikleri sıkıntı ve acılarla inşa etmişler yaşamlarını. Yokluklar ve ulaşılacaklar arasında verilen mücadele yansımış yüzlerine, ellerine, bakışlarına ve giysilerine. Aradaki uçurumu kapatmak için kendileri yol olmaya çalışmışlar. Ve baştan ayağa somut bir mücadele göstergesi olmuşlar. Onların bakışındaki yılgınlık, kırgınlık, hayata küskünlük ve yorgunluk dışarı taşıyor içlerinde var olanları. Lakin bakışlarında kırgınlık sana değil hayata dair. Biriktirdikleri, yapmak istediklerinin yanında devede kulak. Hala mücadele içindeler ve hayat taşlarını yerli yerine oturtma gailesinde. Tüm bunlar belki de senin anlamayacağın şeyler arkadaş. Elini sıcak sudan soğuk suya değdirmeyen, nereden anlasın tüm bunları yaşayanın halinden?

                İstediği bir şeye ulaşamamanın, imkansızlıkların burukluğunu tatmamış, bu istekleri yapamayan anne babanın yürek ezintisini hissetmemiş, gözlerde yaşanan kırgınlığın izlerini toplamamışsın ki, nereden anlayacaksın bunları yaşayanların halinden?

                Ahkam kesme hakkını da tanımaz doğrusu bu sana. “Bir dünya haritası asacağım duvarıma, oku fırlatacağım, ok nereye isabet ederse oraya gideceğim. Bundan sonra dünyayı gezeceğim. İyi atıcıyım ya, istediğim yere isabet ettiririm nasıl olsa” diye yüksek perdeden hava atmak, seni yüceltmiyor insanların gözünde, bilakis düşürüyor.

                Var olanlar, sahip olduklarımız hayatın bize sunduğu güzellikler. Elbette değerlendirip sonuna kadar tadına varabiliriz. Ama bunu yaparken onlara sahip olmayanları ezmeye çalışarak, küçümseyerek değil. Toptancılık yapıp, “Bunların hepsi cahil” modunda değil. Hele bu şekilde ifade etme hakkını hayat sana da vermez. Ne cevherler var onların içinde ve belki de onlar senden fazla hayata, insanlığa değer verip yararlı oldular. Verdiğimiz kadarız, unutma…

Sonuçta herkes, bir lokmayı geçiriyor boğazından ve bir yudumu…

Bir nefes, aslında hepimizi hayata bağlayan ve sahip olduklarımızla ayrıcalıklı kılan. Sonra hepimiz eşitiz. Bir nefes boyu aramızdaki mesafe…

beni senden ayıran       

bir bakış              

beni ben, seni sen yapan           

duruşun             

algın…  

hayat                   

tek kişilik değil 

tek değilsin       

ben, benlerden oluşan biz olmazsak sen de olamazsın…             

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barajın hali içler acısı
Barajın hali içler acısı
"Beş yıl sonra tarım yapılamayabilir"