Advert
Advert
Bulvar
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Bulvar

Bu içerik 1229 kez okundu.
Advert

Kent içinde, iki yanı ağaçlı, geniş anayollara bulvar deniliyor. Kelime, Fransızca kökenlidir. Türkçe karşılığı “genyol” ve “hıyaban” var ama pek kullanılmıyor.
Her alanda olduğu gibi burada da yabancı hayranlığımız öne çıkıyor. Kelimeler, kullanılmadıkça ölüyor. Öz Türkçe kelimeleri kullanmak yerine yabancı kelimeleri kullanmak daha mı kolay, yoksa daha mı havalı oluyor da çoğumuz yabancı kelimeleri kullanıyoruz, anlayamıyorum. Oysa öz Türkçe kelimelerimizi kullanarak dilimizin gelişmesine, kelimelerin yaşamasına katkı koysak daha güzel olmaz mı?
Genyol ya da hıyaban kelimesini gördüğümüzde kaçımız sözlüğe bakmadan anlamını bilebiliriz? 
Faruk Nafiz Çamlıbel’in çok bilinen bir şiirinde hıyaban sözcüğü şöyle geçmektedir:
 

“Sustu bülbüller hıyaban uykuda,
Esme ey bad esme canan uykuda”.
 

Ödemiş’te bu tarife uyan birkaç bulvarımız var ama resmi kayıtlara bakarsanız Ödemiş’in bir bulvarı vardır: Şehit Adnan Menderes Bulvarı.
Yerini bilmeyenlerimiz için yazıyorum: Eski Genev Yolu’nun (Zeytinlik Yolu) Beşgöz’den başlayarak Şoförler Sitesi’ne kadar olan bölümüne bu ad verilmiştir.
Buradan Büyükşehir Belediyesi sorumludur. Ödemiş Belediyesi’nin sorumluluğu var mıdır, varsa nereden başlayıp nerede bittiğini bilmiyorum.
İleriki tarihlerde bu bulvarın Ödemiş’in en saygın merkezlerinden biri olacağı varsayılmaktadır. O nedenle burada yapılacak olan bütün yatırımların bu olasılığı göz önünde bulundurarak yapılması gerekir diye düşünüyorum.
Başlangıçta Büyükşehir Belediyesi tarafından asfaltlanan yol, kaymak gibi çok güzel olmuştu. Daha sonra su, doğalgaz, elektrik vb. altyapı çalışmalarıyla kazılıp kapatılarak eski güzelliğini kaybetti. Şimdi ise bir sürü kasislerle dolduruldu.
Kasislerin bu yolda yapılan aşırı hızları engellemek amacıyla yapıldığını biliyoruz. Her ne kadar iyi niyetle yapılmış olsa da buradan geçen araçlara zarar verdiği de bir gerçektir. Kaldırımlara uyarıcı levhalar konulmuş ama bilhassa geceleri bu levhalar pek fark edilmiyor. Kasislere yaklaşırken yol üzerine uyarıcı işaretler çizilse daha iyi fark edilir. Böylece araçlara verilecek zarar en aza indirilir.
Trafik kültürleri gelişmemiş ülkelerin yollarında kasisler yapılır. Ödemişliler olarak bu durumdan ders çıkarmamız gerekir. Demek ki aşırı hız yapılıp kazalara neden olunmuş ve şikayetler artmış. Bu nedenle ilgililer, bu ilkel önleme başvurmuşlar.
Bulvarın her iki kaldırımında -kaldırımlar pek düzgün değil- görme engelli vatandaşlarımız için yapılmış olan özel yollar işlevini tamamen yitirmiş durumdadır. Birçok yerde bu plastik malzemelerin önünü elektrik direkleri kesmektedir. Plastik malzemeler; çoğu yerde kırılmış, kenarları havaya kalkık ya da yolun belli bir yerinden bir parçası kırılarak atılmış durumdadır. Şu an bırakın görme engellilerin yürümesini, gören vatandaşların yürümesi bile zorlaşmıştır. Bir gün bir vatandaşın ayağı takılır düşerse bunun sorumlusu kim olacaktır? 
Buradan Büyükşehir Belediyesi yetkililerine sesleniyorum. Lütfen gelin, bir görün. Bu görme engelliler için yapılmış olan yolda bir yürüyün. Kararı kendiniz verin. Yenisini yapmasanız bile bunları sökün buradan. Kaldırımlardaki engeller kalksın.
Sevgi, saygı ve mutluluklar

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Doğurduğu bebeği ölüme terk etti
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı
Kavşakta çarpıştılar: 1 yaralı