Advert
Advert
Yatırım
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

Yatırım

Bu içerik 1044 kez okundu.
Advert

İnsan en çok önüne bakıyor. Yarına dair umudunu tazeliyor ve yarınına yatırım yapıyor. Yarınlar deyince de akla önce çocuklar geliyor. Aile kurunca insan, ümitlerini çocukları üzerinden çoğaltıyor.  Aslında serüven, daha onlar dünyaya gelmeden başlıyor. Aileye yeni katılacak birey için en iyi ortam ayarlanmaya çalışılıyor. Daha o, dünyayı solumadan onun giyecekleri, kullanacağı eşyalar hazır ediliyor. Elbette ki yaşça ileri olanlardan tavsiyeler alınıyor -gerçi artık internet aracılığı ile danışılanların yapısı değişti-doktor kontrolleri ile sağlıklı olarak aileye katılması için ne gerekiyorsa yapılıyor.

Gözlerini dünyaya açan bebekle beraber aile fertlerinin dünyası da değişiyor. Uyku düzeninden beslenme şekline, yaşama biçimine kadar. Yaşamın her alanı minicik bir yüreğin kapladığı bir yer haline dönüşüyor. Birbirine alışma süreci anne ve babanın tek bir yürek olup tek bir yere odaklanması ile geçiyor.

Süre ilerledikçe ve yıllar değiştikçe beklentiler, ilgiler, yatırımlar değişiyor ama en çok eğitime yatırım yapılıyor. Evet, anne baba istiyor ki çocukları kendinden daha ileride olsun, kendinden daha iyi bir yaşantı sürsün ve tabi ki kendinin karşılaştığı zorlukları o yaşamasın. Dolayısı ile öncelik artık hep çocukların oluyor. Yerine göre büyük özverilerde bulunuluyor ama zannetmiyorum ki hiçbir ebeveyn bundan gocunsun. En azından bizim kültürümüzdeki anlayış bu. En iyi yatırım, geleceğe yapılandır. Gelecek, yeni nesildir. Öyleyse en büyük yatırım yeni nesle yapılmalıdır. Yarınların güzel olması ve yarınların gülmesi için bugünden yarına bakılmalı.

Her adımında onun için çocuğunun ardında olmalı aile. Onun için destek çıkmalı, yapabileceğine inanmalı ve inandırmalı onları. Hoşgörü ve yerinde, yeterli destekle yüreklendirmeli geleceği. Bazen tökezleseler de yola devam edebileceklerine olan inancı aşılamalı yüreklerine, güzeli, doğruyu, iyi olanı nakşetmeli dimağlarına sonra da seçimlerinde yanlarında olduğunu hissettirmeli.

İletişimde beden dili ile konuşulanın örtüşmesine, onlara verilen mesajların doğru algılanmasına dikkat etmeli. Kazanmak zor ama kaybetmek çok kolay, o ince çizgiyi de yok etmemeli.

Gelecek avuçlarımızda. Gelecek avuçlarınızda sevgili anne babalar. Neyi istiyor ve bekliyorsanız yarınlardan ona göre tavrınızı belirleyin. Geleceği siz şekillendiriyorsunuz, farkında olun lütfen...

güzele aşina yürekler 

güzeli demler tahtında 

güzeli ister bağında

güzele atfeder her şeyi

güzele hasreder ömrünü            

güzeli görür yadında ve yarınında...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatına tepki gösterdi
Patates ithalatına tepki gösterdi
Kitap alana dondurma bedava
Kitap alana dondurma bedava