Advert
Advert
Bu Yolu Kim Yapacak?
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Bu Yolu Kim Yapacak?

Bu içerik 1360 kez okundu.
Advert

Bütünşehir Yasası uygulanmaya başlandıktan sonra bu yasadaki boşluklar, kamburlar, eksik ve fazlalıklar birer birer ortaya çıkıyor.
Başka yerlerde de aynı sıkıntılar yaşanıyor mu bilmiyorum ama Ödemiş’te Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyesi arasında açık bir şekilde ayrıştırıcı rekabet yaşanıyor. Kimden, hangi belediyeden kaynaklandığını bilemem. Hangi belediyeden kaynaklanırsa kaynaklansın ortaya çıkan bu sıkıntılı durumu kabul etmek çok zor. Bu durum, istemeyerek de olsa Ödemiş halkına olumsuz olarak yansıyor. Ödemiş’te yaşayanlar, bu hoş olmayan ayrıştırıcı rekabeti yaşayarak görüyorlar. Arada bir parti ilçe başkanlarının da bu ayrıştırıcı rekabete kendi pencerelerinden bakarak katılması, ilçemiz açısından hiç hoş olmuyor. İki tarafın birbirini suçlayan bu tavırları, ilçemiz halkını bölmekten başka bir işe yaramıyor. Bu iki belediye arasındaki rekabet, zaman zaman pankart savaşlarına dönüşerek gerginlikler yaratıyor. Elbette ki bu gerginlik, hizmet bekleyen Ödemiş halkına olumsuz olarak yansıyor. Onun göreviydi, bunun göreviydi diyerek hizmetler aksıyor. Dilerim bu gerginlik, tatlı bir şekilde çözüme kavuşur, hizmette rekabet olur.
Yaz sezonu içinde Gölcük Yaylası’na gidenler bilir. Ödemiş’ten itibaren Zeytinlik yerleşim alanına kadar yol çok güzel. Yerleşim alanına girdiğinizde yol, güzelliğini kaybediyor. Yolun bir kısmı kilit taşı, bir kısmı da asfalt. Asfalt kısmı bozulmuş, her yer delik deşik. Yerleşim alanını geçtikten sonra yol tekrar güzelleşiyor. 
Büyükşehir’in göreviymiş, ilçe belediyesinin göreviymiş tarafsız bir vatandaş olarak bu beni ilgilendirmez. İkisi de bizim belediyemiz. İkisi de bize hizmet için seçildi. Ben, bir vatandaş olarak soruyorum şimdi: Ödemiş ile Gölcük Yaylası’nı birbirine bağlayan bu yolun Zeytinlik yerleşim biriminin kuzeyi ve güneyi bu kadar güzelken yerleşim alanı içinde kalan bu kısmı neden bu kadar bozuk? Bu yolun parçası değil mi burası? Yolun iki ucunu yapıp ortasını böyle bırakmak doğru mu? Bu yolu kim yapacak?
Pankart savaşları dedim, biraz açayım. Şehrin değişik yerlerinde çalışmalar görüyorum. Önünde kocaman bir levha: “Bu çalışmalar, filan belediye tarafından yapılmaktadır.” Başka bir yerde öteki belediye, buna benzer bir levhayı insanların gözüne sokar gibi dikmiş. Bir de “Bu ayıp filan belediyenindir” diye yazıp asanlar var. Buna neden gerek duyuluyor? Anlamak olası değil. Bu, iki başlılık değil midir? Devlette devamlılık esastır deniyor. Öyleyse bu nedir? Vatandaş olarak hangi belediye nereden sorumlu bilemiyoruz. Bir ilçede bu şekilde iki başlılık olmuyor mu?
Eğri oturup doğru konuşalım. Bütünşehir Yasası, bu ülkeye iki başlılık getirmiştir. Bir ilçede iki belediye olmaz. İlçenin işlerine Büyükşehir Belediyesi karışmamalıdır. İlçeden sadece ilçe belediyesi sorumlu olmalıdır. Yasadaki bu çelişki, en kısa zamanda düzeltilmelidir.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

bodrum escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Barankoğlu Tavukçuluk hizmete girdi
Traktör ile motosiklet çarpıştı
Traktör ile motosiklet çarpıştı