Advert
Advert
İNANMAK
FARKLI BAKIŞ / Melek GÖZTEPE

İNANMAK

Bu içerik 1514 kez okundu.
Advert

Kızım, “Kişi kendisiyle ilgili inandığı, güvenle beklediği şeyleri mutlaka yaşayacaktır” diye bir not yazmış dolabının üstüne. Nota bakıyorum ve düşünüyorum, “Gerçekten de böyle mi?” diye. İnsan inandığını yaşar mı bir gün? Beklediklerine inancı sayesinde mi kavuşacaktır? Bunu bilmiyorum ama net olarak şunu ifade edebilirim ki; inanmadığı şeye, onu gerçekleştirecek potansiyeli, gücü olsa da ulaşamayacaktır.

İnanmak; hayatı dinamik kılan bu anlayıştır. Öyle ya, önce inanırsın, sonra inandığını gerçekleştirirsin. Hayat bu minvalde yürür.

İnanmak; belki de insanın sahip olduğu en büyük güçtür. İnandıkları sayesinde hayata tutunur. İnandıkları sayesinde içindeki tüm kaygılardan kurtulur. Teker teker içini kemiren kuşkuları, rahatsız eden düşünceleri ortadan kaldırır. Olumsuzlukları silen bir silgi gibidir inanmak ve geleceği yazan bir kalem gibi. Hayatı şekillendiren bir mimar belki de. O inandıkları sayesinde dimdik ayakta durmayı başarır insan. Yüreğini ağırlaştıran, endişeye düşürebilecek düşüncelerden bu sayede kurtulabilir. Yakasına yapıştığı, ucundan tuttuğu her ne ise bu sayede sonuca ulaştırabilir. Çıktığı yolda hedeflediğine ulaşabilmek için önüne çıkan tüm güçlükleri bu sayede aşabilir. İnandığı onun pes etmesini engeller. Yaşadığı belirsizliklerden sıyrılmasını sağlar. Bu güçlü duygu, anlayış olmasa yoğunlaşamaz önündekine, uzaklaşamaz kaygı girdabından. Dolayısıyla inanmaktır insanı güçlü kılan…

Yerine göre hayatın içinde yanımızda duranlarımız çoktur. Ailemiz, eşimiz, dostumuz, arkadaşımız. Ama herkes aslında tek başına direnir hayata ve direnci ona sahip olduğu o inanma gücü sağlar. Cesur olmayı, korkularıyla başa çıkmayı bu sayede başarır. Hayatı da bu sayede kotarır aslında. Çevresindekilerin de ona olan inancıdır destek olan, öyle değil mi?

Bir de inanmanın yanına gülümsemeyi eklemeli hayatta. Gülümsemeyi unutmamalı. İnsan olduğumuzu unutmamalı. İnanmakla başladığımız serüvenlerimiz, hayata gülümsemeyi de başarırsak daha da anlamlanacak ve kolaylaşacaktır. Beklentilerimiz de bu sayede gerçeğe yürüyecektir böylece…    

İnandığımız sürece varız…     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Veriler düşük açıklanıyor gibi geliyor"
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi
Yoğun bakımda yaşam mücadelesi