KESTANE SON YILLARIN EN İYİ SEZONUNU YAŞIYOR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Kerem Karamanlıoğlu – Ödemiş ve bölgesinde yetişen kestane bu yıl altın çağını yaşıyor. Bölge üreticisinden kestaneyi alıp, işleyerek yurt içi ve yurt dışı pazarlara ihraç eden Ege Bölgesinin en büyük kestane işletmesi Menkur Kestane Ekim ayından bu yana 2 bin ton Ödemiş’ten yurt dışına kestane ihraç ettiğini belirtti.

Yılda sadece 3 aylık sezonda kestane işlediklerini ve bu yılki sezonun çok iyi olduğunu belirten Menkur Kestane İşletmesi Sahibi Mehmet Kurtar, kestane fiyatlarının bu yıl altın çağını yaşadığını, üreticilerin diğer sezon için kestane ağaçlarını daha iyi bakmalarını tavsiye etti.

Ödemiş’ten İtalya’ya, Lübnan’a, İngiltere’ye, Macaristan’a, Almanya’ya ve Fransa ülkelerine kestane ihracı yaptıklarını ifade eden İşletmenin Dış Ticaret Müdürü Sibel Yıldız, “Kestane sezonu Kasım ayında başlayıp Ocak ayında bitiyor. Ancak bu yıl sezonun erken başlamasından dolayı Ekim ayından bu yana üreticilerimizden kestanelerimizi alıyoruz sınıflandırıyoruz daha sonrada paketliyoruz. Ege bölgesinin en kapsamlı ve en düzenli kestane işletmesi biziz. Ekim ayından bu yana 2 bin ton kestane işleyerek ihraç ettik. Ocak ayı sonuna kadar 2 bin 500, 3 bin ton kestane ihraç etmeyi hedefliyoruz. Şuan 6 dünya ülkesine Ödemiş’ten kestane gönderiyoruz. Avrupa bazında 3 milyon 100 bin Euro, Ortadoğu bazında 700 bin dolarlık kestane ihraç ettik. Yurt içinde de Antalya ve Mersin’e kestane gönderiyoruz” dedi.

ÜRETİCİLERİMİZ AĞAÇLARINI DAHA İYİ BAKSINLAR

Menkur Kestane İşleme Şirketi sahibi Mehmet Kurtar ise, “Ege Bölgesinde kestane piyasasını belirleyen öncü firmayız. Bu yıl kestane altın yılını yaşıyor. Üreticilerimiz 3 TL ile 10 TL kilogram fiyatı karşısında benim temennim ve isteğim üreticilerimizin ağaçlarını daha iyi bakmaları ve gelecek sezonda daha çok para kazanmalarıdır. Eğer kestane bilinçli üretilir ise çok daha iyi para kazanır. Üreticilerimiz bu altını daha çok değerlendirmesi gerekiyor. Biz firma olarak üreticilerimiz ile %90 oranında peşin para çalıştık. Son yılların en iyi sezonunu yaşıyoruz.”

İZKA’DAN 600 BİN TL DESTEK

Kurtar, “1996 yılından önce küçük ölçekli bir işletme olarak çalışıyordum. Daha sonra 1996 yılında şirketimi kurdum. Şirket olarak Menkur Kestaneyi büyütmek için projeler yaptım. Bu projelerde önce yer temini daha sonra paketleme makinesi, soğuk hava deposu, işleme makinesi, araç gibi birçok ihtiyacı karşıladım. Projelerimde İZKA’dan aldığım %50 hibe desteği ile toplam 600 bin TL destek sağlamışımdır. “Dalından Ambalaja Ödemiş’ten Dünyaya” projemizde destek gördü. İtalya’dan paketleme makinesi aldım. Bu makinemiz kestaneyi 1 kg şeklinde paketleyebiliyor. Bu işlemi yaparak da zincir market piyasasına girmiş oldum. Bölgemizin kestaneleri marketlerimiz de satışa sunuluyor. Menkur Kestane olarak dünyanın şuan için 6 ülkesine ihracat yapıyoruz. İç piyasada da gönderdiğimiz yerler var. Bu sezon üreticilerimizin de bizlerin de yüzü güldü” dedi. 

KESTANE SON YILLARIN EN İYİ SEZONUNU YAŞIYOR