İzmirli Karakılçık Buğdayı ile Üretilen Ürünler Amerika ve Kanada’ya İhracat Yaptı

İzmirli markasının taşıdığı binlerce yıllık geçmiş, karakılçık buğdayı ve yerel sütlerden üretilen makarna ve peynirlerle Amerika ve Kanada pazarına açıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in öncülüğündeki tarım projeleri, küçük üreticileri uluslararası arenada başarıya taşıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmirli markası altında üretilen ve 8 bin yıllık geçmişi olan karakılçık buğdayından yapılan makarna ile keçi ve koyun sütünden elde edilen dört çeşit peynir, Amerika ve Kanada pazarına ihraç edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu başarıyla ilgili olarak “İzmirli küçük üreticiler artık Amerika ve Kanada’ya ihracat yapıyor. Çiftçilerimizin özenle ürettiği ürünler, İzmirli markası adı altında kıtalararası bir yolculuğa çıktı. Bu gurur hepimizin” dedi.

Başkan Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında hayata geçirilen tarım projeleri, küçük üreticilerin ihracatçı olma yolunda ilerlemelerini sağlıyor. 8 bin yıllık geçmişi olan İzmirli karakılçık buğdayı, sağlıklı ve lezzetli bir makarna olarak Amerika ve Kanada’ya ulaştı. “Mera İzmir” projesi kapsamında küçük üreticilere destek vermek amacıyla tüm süt alımları kooperatif üyeleri ve aile işletmeleri aracılığıyla yapıldı ve bu projenin sonucunda İzmirli markası altında üretilen peynirler de yurtdışı pazarında yerini aldı.

Başkan Soyer, “Çiftçilerimizin özenle ürettiği ürünler, İzmirli markası altında kıtalararası bir yolculuğa çıktı. Gelecekte İzmirli markalı ürünlerin dünyanın farklı kentlerinde market raflarında yer alması için ihracat çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda et ve süt ürünlerinde olduğu gibi, karakılçık buğdayında da alım garantili sözleşmelerle üreticilere ücretsiz tohum desteği sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projenin genişlemesi için “iki katı fiyat” politikasını uyguladı. 2022 yılı içinde 80 ton karakılçık ve saz çavdarı tohumu 4 bin dekar alanda ekildi ve çiftçilere yaklaşık 4 milyon lira destek sağlandı. 2022 hasadında 350 ton ürün elde edilerek bu tohumların bir kısmıyla 2023 üretim sezonunda yaklaşık 12 bin dönüm alana ekilmek üzere karakılçık tohumları dağıtıldı.

2023 yılında 500’ü aşkın üreticiyle 12 bin dönüm alanda ekilen karakılçık buğdayı, hasat döneminde bin 500 tonun üzerinde ürün elde edilerek Türkiye’nin en büyük yerel tohum hareketine imza attı.

Soyer’in başlattığı Mera İzmir projesi kapsamında 2023 yılının ilk üç ayında 5 milyon litre süt alımı gerçekleştirilerek küçük üreticilere destek sağlandı. Bu yıl toplamda 32 milyon liralık süt toplanması hedefleniyor. Kooperatifler aracılığıyla yapılan üretici anlaşmaları ile üreticilerden, doğa dostu ve sağlıklı süt üretimi yapmaları isteniyor.

Elde edilen sütler, İzmirli markasıyla UHT süt kutusu, UHT süt poşeti, pastörize süt cam şişe, İzmir mozerellası, burrata peyniri, beyaz peynir, feta peyniri, kaşar peyniri, örgü, dil, tulum, kaşkaval/gravyer peyniri, dondurma, kaymak, tereyağı, yoğurt gibi çeşitli ürünlere dönüştürülerek hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda tüketicilerle buluşturulacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Bayındır Süt İşleme Fabrikası’nda süt işlemeye başlanacak ve günlük 100 ton süt işleme kapasitesi ile yılda yaklaşık 35 milyon litre süt işlenecek. İzmirli markalı ürünler Halkın Bakkal’larında ve izmirliden.com web sitesinde tüketiciye sunulmaya devam edecek.

HABER MERKEZİ

İzmirli Karakılçık Buğdayı ile Üretilen Ürünler Amerika ve Kanada’ya İhracat Yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir