İzmir’in dünya miraslarını bisikletliler birleştirdi

İzmir’in dünya miraslarını bisikletliler birleştirdi
Bu haber 14 Eylül 2021 - 10:31 'de eklendi

İzmir’in dünya miraslarını bisikletliler birleştirdi

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu 2021, Selçuk ve Bergama’dan eş zamanlı olarak başladı. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Belediyesi ve Bergama Belediyesi iş birliği ile düzenlenen UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu’na katılan 300 amatör bisikletli, Selçuk’un Tarihi Su Kemerleri’nin bulunduğu İstasyon Meydanı ve Bergama-Kızılavlu’dan eş zamanlı olarak yola çıktı. Bergama’dan 110 km, Selçuk’tan 80 km boyunca pedal çeviren bisikletçiler, Cumhuriyet Meydanı’nda turlarını bitirmenin gururunu yaşadılar.

Cumhuriyet Meydanı’nda final yapan bisikletlileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu karşıladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından organizasyona destek olan firma temsilcilerine teşekkür plaketi verildi. Başkan Sengel ve Başkan Koştu da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdiler.

Dünya miraslarına ve doğaya katkı

UNESCO Dünya Mirası Yolunda Bisiklet Turu, İzmir’in UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan iki kenti, Bergama ve Selçuk’u amatör bisikletlilerin pedalları ile birleştiren bir farkındalık projesi olarak dünya miraslarının korunması, tanıtılması ve bu bağlamda kadınların ve gençlerin sahip olduğu rol hakkında bir bilinç yaratılması amacıyla 2016 yılından bu yanan düzenleniyor. Bir diğer amacı da bisiklet sporunun yaygınlaşması amacıyla farkındalık yaratmak olan proje kapsamında bugüne kadar 1445 amatör bisikletçi, 1225 km boyunca pedal çevirdi. Bisikletliler tarafından 2016 yılından bugüne kadar düzenlenen tur kapsamında 10 bine yakın fidan bağışlandı.

Onur Karagöz