İzmir’de Ahilik Haftası kutlaması tüm neşesiyle devam ediyor

İzmir'de Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor.

İzmir'de Ahilik Haftası kutlaması tüm neşesiyle devam ediyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de Ahilik Haftası kutlamaları devam ediyor. 13 ve 19 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, esnafların ve zanaatkarların arasındaki dayanışmanın güçlendiği ve kültürlerin tazelendiği hafta olarak biliniyor.

Nasıl ortaya çıktı

Ahilik, Anadolu Selçuklu Devleti’nin zanaat ustalarına ve esnaf birliklerine verdiği destekle beraber ortaya çıkmıştır. Ahi Evran isimli ve 13. Yüzyıl’da yaşadığı düşünülen bir şeyh esnaf dayanışma derneğini kurmuş, kültürü bugüne kadar varlığını sürdürmüştür.

İzmir’de neşeli kutlama

İzmir’de Ahilik haftasının kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan kortej yürüyüşünün ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin İzmir Valisi Süleyman Elban ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Özuslu’yla görüşmeleri sonrası Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bandoların ve canlı heykellerin eşlik ettiği bir kortej yürüyüşü gerçekleşti. İzmir İktisat Kongre Merkezi önünde sona eren kortej sırasında yol üzerindeki esnaflara çiçekler dağıtılarak ikramlarda bulunuldu.

Haber Merkezi

İzmir’de Ahilik Haftası kutlaması tüm neşesiyle devam ediyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

 1. Avatar
  Editör 18 Eylül 2023, 17:54

  ahlaklı esnaf kalmadı

  Cevapla
 2. Avatar

  ne güzel

  Cevapla
 3. Avatar

  …….

  Cevapla