İzmir’de 108 bin esnafa yüzde 50 indirimli su

İzmir’de 108 bin esnafa yüzde 50 indirimli su
Bu haber 13 Ocak 2021 - 20:16 'de eklendi

İzmir’de 108 bin esnafa yüzde 50 indirimli su

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclis toplantısının birinci oturumu, Başkan Tunç Soyer yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASM) yapıldı. Meclis toplantısı öncesinde yapılan İZSU Genel Kurulu’nun ocak ayı olağanüstü toplantısında ise gündem, pandemi nedeniyle faaliyetleri durdurulan veya kısıtlanan esnafa verilen destek kararı oldu. Lokanta, kahvehane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, halı saha, düğün salonu, berber, kuaför, güzellik salonu, konaklama mekanları ve eğlence mekanlarının kullandıkları su ve atık su bedellerinin 2021 yılının ilk üç ayında yüzde 50 indirimli uygulanmasıyla ilgili önerge, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşüldükten sonra oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında hem su ve atık su bedelleri yüzde 50 indirimli olacak hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu süreçte katı atık bertaraf bedeli almayacak.

 

20 milyonluk feragat

 

İndirim yapılacak abone gruplarının tüm konut dışı abonelerin yüzde 77.2’sini oluşturduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Tüm konut dışı abone sayısı 140 bin 175. İndirim uygulanacak abone sayısı ise 108 bin 155. Bu karar ile İZSU, su ve atık su bedelinden 16 milyon 360 bin lira, katı atık bertaraf bedelinden ise 3 milyon 300 bin lira feragat etmiş olacak. İzmir’e, esnafımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

“Buca Metrosu için çok yakında

uluslararası ihaleye çıkacağız”

 

Yapılan yatırımlara da değinen Soyer, “Bir buçuk yıl içinde 400 otobüs, iki arabalı feribot aldık ve 136 milyon lira ödedik. Buca Metrosu’nun hala temelini atmadığımızı söylüyorlar. İnsaf. Pandemi var, bu şehirde deprem yaşandı. Yine de İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Metrosu için 490 milyon euroluk bir konsorsiyum sağladı. 3.2 oranında faizle ve 15 yıl vadeyle. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden daha az faizle finans kaynağı sağlamak ne demek? Üstelik çok yakında uluslararası ihaleye çıkacağız. Ayrıca pandemiye rağmen Narlıdere Metrosu’nda yer altında 10 kilometre tünel kazıldı ve 125 milyon euro finansman bulduk” ifadelerini kullandı.

 

“Kimyamızı bozmaya çalışıyorlar” diyen Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. İncir çekirdeğini doldurmayacak konular üzerinden zaman harcıyoruz. Yine de bu kente ve İzmirlilere inancımızdan eksilmiyor. Moralimiz yerinde, canla başla devam edeceğiz.”

 

Haber Merkezi