İzmir merkezli FETÖ operasyonunda 19 gözaltı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY), Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) askeri ve sivil yapılanmasıyla ilgili bir soruşturma gerçekleştirildi. İzmir merkezli olan bu soruşturma kapsamında 9 ilde, 23 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bu soruşturma, FETÖ/PDY’nin TSK’daki yapılanmasının araştırma serisinin 31. aşaması olarak planlandı.

Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Kara, Hava, Deniz Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı arasındaki koordinasyon ve veri karşılaştırmaları sonucunda belirlenen şüpheliler, örgütsel irtibat tarzına uygun olarak ankesörlü/kontörlü sabit hatlar aracılığıyla iletişimde bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra, Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından da delil kabul edilen ve örgüt mensubiyetine dair başka kanıtlar da mevcuttu. Şüphelilerin arasında 1’i Hava Kuvvetleri, 1’i Deniz Kuvvetleri, 2’si Kara Kuvvetleri, 1’i Jandarma Genel Komutanlığı’nda görevli olmak üzere toplam 3’ü muvazzaf asker, 17’si darbe girişimi sonrası ilişkileri kesilen askeri okul öğrencisi ve 1’i aktif görevdeki polis memuru bulunmaktaydı. Gözaltı kararı verilen şüphelilerin 1’i binbaşı, 4’ü astsubay rütbesindeydi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 23 şüpheliyi yakalamak için İzmir merkezli 9 ilde operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda, gözaltı kararı bulunan 23 şüpheliden 19’u yakalandı ve gözaltına alındı. Üç kişi ise yurtdışında bulunmaktaydı ve onlar hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Firari olan bir kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

İHA

İzmir merkezli FETÖ operasyonunda 19 gözaltı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir