İstanbul Valiliği’nden alkol yasağı konusunda yeni açıklama!

İstanbul Valiliği, halka açık alanlarda içki tüketilmesinin yasak kapsamında değerlendirdiği ve yurttaşların büyük tepkisini çeken genelge hakkında geri adım attı.

İstanbul Valiliği'nden alkol yasağı konusunda yeni açıklama!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Valiliği,park, piknik yeri, mesire alanı ve plaj gibi halka açık alanlarda içki tüketilmesinin yasak kapsamında değerlendirdiği tepki çeken genelgede geri adım attı. 

T24’ten Gözde Yel’in sorularını yanıtlayan Gökçegözoğlu, “Halka açık alanda, parklarda, plajlarda içki tüketiminin yasaklandığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı tartışma yaratan genelgeye ilişkin açıklama yapan İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Gökçegözoğlu, “kendi halinde” içki tüketenlere yönelik bir yasak kararı olmadığını söyledi.

“Parka gidip iki bira içen vatandaşla değil bizim meselemiz. Genelgede kafa karışıklığı ortaya çıktı. Burada kastedilen sarhoşluktan dolayı çevreye rahatsızlık veriyorsa, şikâyet varsa polis buna uygulama yapacak” ifadelerini kullandı.

“YASAKLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

“Biz, yayımladığımız genelgede, kamu kurumlarına, ‘kanunlardan kaynaklanan sorumluluğunuzu yerine getirin’ diye bir hatırlatma yapıyoruz. Yani, ‘toplumun huzurunu bozacak şekilde davranışlara sebep veriliyorsa buna müdahale edin’ deniliyor.

İçki yasağı için kanun gerekli. Bizim yeni bir kararımız yok. Kendi halinde içkisini içen vatandaşa herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Genelgede bir yasaklama söz konusu değil. 

Vatandaşı rahatsız edecek, parklarda, çocukların olduğu ortamda alkol tüketmek tabii ki hoş karşılanmıyor ama bu uygulama şikâyet ve sarhoşluktan dolayı çevreye zarar vermeye yönelik yapılacak. 

Vatandaş parka gitmiş, iki bira içiyor, bu değil bizim meselemiz. Genelgede kafa karışıklığı ortaya çıktı. Burada kastedilen sarhoşluktan dolayı çevreye rahatsızlık veriyorsa, şikâyet varsa polis buna uygulama yapacak. 

Vatandaş gitmiş Maçka Parkı’nda, Caddebostan’da ya da herhangi bir yerde arkadaş grubu ile ufak tefek bir şeyler yiyip içiyor, bunlarla bizim bir meselemiz yok. Ancak çevreye rahatsızlık veriliyorsa uygulama yapılacak.”

 

Haber Merkezi

İstanbul Valiliği’nden alkol yasağı konusunda yeni açıklama!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Avatar
    Cevapla
  2. Avatar