İlkokulların başlamasından bir gün önce yeni karar; sınav sistemi değişti

İlkokulların başlamasından bir gün önce Resmi Gazete'de yayınlanan kararla beraber sınav sisteminde değişikliğe gidildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlkokulların başlamasından bir gün önce Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan kararla beraber sınav sisteminde değişikliğe gidildi.

Yeni kararla beraber ülke çapında uygulama birliğini sağlamak adına orta öğretimde yazılı şekilde yapılan sınavların ortak tarihlerde gerçekleştirilmesi planlandı. Ölçme değerlendirme çalışması olarak bilinen ve uzmanlık gerektiren çalışmalar için de bütün illerde ölçme ve değerlendirme merkezleri kurulması planlanıyor.

Türkçe dil sınavları yapılacak

Öte yandan karara göre her iki yılda bir Türkçe dil sınavları yapması planlanırken, ilkokullarda 4. sınıflarda yapılan sınav odaklı değerlendirme ortadan kalktı.

İlk 4 sınıfta değerlendirme sınavla yapılmayacak

Resmi Gazete’deki kararlara göre ilkokulun ilk 4 sınıfında değerlendirme, sınavla olmayacak. Yazılı sınavlar tamamen ortadan kaldırılırken ortak sınav sistemi içerisinde olmayan bu kademedeki öğrencilerin dersler konusundaki değerlendirmesi, ders öğretmenlerince yapılacak. Yani notlandırma, ders öğretmenlerinin çocuğun akademik ve sosyal başarısını takip etmesiyle şekillenecek. Bu süreç içerisinde öğrencilerin gelişimi katılım gözlem formları, oyun temelli değerlendirmeler ve verilen ödevlerle gözlenecek.

Yazılı sınav uygulaması 4. sınıflardan da kalktı

Pandemi ile beraber ilkokulun ilk 3 sınıfında sınavın yerini sınıf içi değerlendirmeler almış, notlandırma bu değerlendirmelere göre verilirken 4. sınıflarda sınav yapılmaya devam etmişti. Yeni kararla beraber ilkokulun ilk 3 sınıfındaki sınıf içi değerlendirme uygulaması kalıcı hale gelirken, normalde sınavların yapıldığı 4. sınıflara da aynı uygulama getirilmiş oldu.

Haber merkezi

İlkokulların başlamasından bir gün önce yeni karar; sınav sistemi değişti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir