İLK TÜRK ASTRONOTUMUZ ALPER GEZERAVCI’NIN UZAY YOLCULUĞUNA HAZIRLANDIK

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Uzay Ajansı tarafından Millî Uzay Programına ilişkin “Ay Yıldızımız Çok Yakında Uzayda!” başlığıyla hazırlanan kapsamlı video Bakanlığımız Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Kütüphane altında; Bilim ve Teknoloji > Bilimsel Çalışmalar > Uzay ve Havacılık kategorisinde yayınlanmıştır. Yayınlanan video ile öğrencilerimizle birlikte uzay yolculuğuna hazırlandık. Ovakent Ortaokulu öğrencileri de Alper Gezeravcı’nın çıkmış olduğu bu uzay yolculuğunun heyecanını tanıtım filmini izleyerek hep birlikte yaşadılar.

Ülkemizin uzay alanındaki 10 yıllık yol haritasının belirlendiği Millî Uzay Programımız kapsamında belirlenen 10 hedeften bir tanesi de Türk Astronot ve Bilim Misyonudur. Bu proje ile ilk kez bir Türk vatandaşını uluslararası iş birliği ile uzaya göndermek, Uluslararası Uzay İstasyonunun altyapısını kullanarak bilimsel deneyler yapmak ve ülkemizin uzay alanındaki görünürlüğünü artırmak hedefi ortaya konulmuştur.

Millî Teknoloji Hamlesi doğrultusunda uzay alanında yetkinliklerimizi güçlendirecek bu projede, ilk Türk astronotun seçimi için uygun Türk vatandaşlarının başvurmasına imkan sağlanmıştır. 36 bin vatandaşımız ilk astronot olmak için başvurmuştur. Eleme sürecinden sonra, TEKNOFEST İstanbul’da astronotumuz Alper Gezeravcı ve yedek astronotumuz Tuva Cihangir Atasever Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna tanıtılmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri Pilotu, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay seferinde fırlatmanın Türkiye saati ile 18 Ocak 2024 saat 01.11’de gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Astronotumuzu taşıyan aracın yeryüzünden yaklaşık 400 km uzaklıktaki Uluslararası Uzay İstasyonuna kenetlenmesinin Türkiye saati ile 19 Ocak 2024 saat 13:15’te gerçekleşmesi öngörülmektedir. Uluslararası Uzay İstasyonunda 14 gün kalması öngörülen astronotumuzu da taşıyacak uzay kapsülünün Ocak ayı sonunda Orlando açıklarında okyanusa inmesi planlanmaktadır.

Astronotumuz Uluslararası Uzay İstasyonunda 13 bilimsel deney gerçekleştirecektir. Aralarında Muş Bilim Merkezinden çocuklarımızın hazırladığı bir deneyin de yer aldığı bu deneyler Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK tarafından oluşturulan çalışma grupları ile belirlenmiştir. Gerçekleştirilecek deneyler uzay alanında ülkemizdeki akademik çalışmalar için önemli katkılar sunacaktır.

 OVAKENT ORTAOKULU

İLK TÜRK ASTRONOTUMUZ ALPER GEZERAVCI’NIN UZAY YOLCULUĞUNA HAZIRLANDIK

Yorumlar kapalı.