“Hakkımda çıkan iddialar kesinlikle asılsızdır”

“Hakkımda çıkan iddialar kesinlikle asılsızdır”
Bu haber 17 Temmuz 2021 - 11:31 'de eklendi

“Hakkımda çıkan iddialar kesinlikle asılsızdır”

Ödemiş Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin önümüzdeki günlerde gerçekleşecek seçimlerinde aday olan Turgut Usluca, hakkında çıkan birtakım iddialara cevap verdi. Usluca, konu hakkında şunları söyledi: “Bir haber sitesinde ‘Mevcut Başkan Turgut Usluca, bazı kooperatif ortaklarının haberi olmadan onlardan habersiz kredi kullandı’ tarzında bir iddia ortaya atılmış. Bu açıklama, Halk Bankası Müdürü Ali Orhan adıyla yapıldı. Ali Bey, kendisi bu açıklamayı kabul etmiyor ve böyle bir açıklaması olmadığını söylüyor. Bunu kendi bankasının bölge başkanıyla ve benim bölge birliğimle de paylaşmış. Bu tarz kredilerde mantık gerekir. Diyelim kooperatif krediyi hazırladı. Bu, ortağın imzası olmadan sahte belgeye girer. Evrakta sahtecilik ağır bir suçtur, cezası çok ağırdır.

 

Diyelim biz hazırladık sahte imza ve belgelerle dosyayı ve bankaya gönderdik. Banka memuru, dosyayı bizzat şahsın kendisinden istiyor. Kooperatifin göndermesi mümkün değil. Şahıs, dosyasıyla bankaya gidiyor. Dosyasını tanzim ediyor. Banka memuru hesap açıyor ve para hesaba geçiyor. Hiçbir banka memurunun şahsın kendisi olmadan ödeme yapması mümkün değil.

 

İfadede krediler diyor. Bir tane, iki tane değil. Ödemeyi yapan banka memuru, kendini nasıl savunacak? Aslı olmayan, düşünceden yoksun bir açıklama. Zaten Ali Bey’in kendisi de kabul etmiyor. Ayrıca kooperatif üyelerimiz de bilir ki benim kredi hazırlamada hiçbir fonksiyonum yok. Kooperatifimizde çalışan arkadaşlarımız muhasebe, tahsilat, dosya hazırlama gibi görevleri ayrı ayrıdır. Çaycısı, ocakçısı herkesin görev tanımlaması yapılmıştır. Bir memur, kimse için evrakta sahtecilik suçlamasını kabul eder mi? Sahte belgeyle dosya hazırlar mı?

 

“Ortağın bankaya bizzat gitmesi şart”

 

Dosya hazırlama işi Sevinç Koçlar’da. Görevleri, ortaklarının kredi için müracaatlarına yardımcı olur. Kredi için gerekli bilgiyi verir. Gerekli olan evrakları ortaklara anlatır. Ortakların kredi için hazırladığı evrakları teslim alır. Eksik evrak varsa tamamlanmasını sağlar. Ortakların ve kefillerin istihbaratını bankaya yaptırır. Banka memuruyla beraber haftada bir gün ortakların iş yerlerini ziyarete gider. Yönetim kurulu, karar defterini yazar. Genel kurul defteri, denetim kurulu defterlerini yazar. Gelen ve giden evrakları kaydeder. Ortaklarını ipotekleri için tapu yazılarını yazar. Krediyi hazırlayıp tüm yazı ve imzaları alır. Kredi dosyasını başkana imzalatıp ortağı bankaya gönderir.

 

“Polemiğe girmek istemiyorum ama…”

 

Gördüğünüz gibi gerçekler, tamamen bundan ibarettir. Bu suçlamayı hiçbir surette kabul etmiyorum.

Haber sitesi ile iletişime geçmedim. Bir polemiğe girmek istemiyorum ama gerçekleri de halkımızın bilmesinde fayda var. Piyasaya yalan yanlış atılan iddialara halkımızın inanmasını istemiyorum. Seçme ve seçilme hakkım devam ediyor. Bu hakkı bana genel kurulda ortaklarımız, esnafımız verir, yine onlar alır. Başka hiç kimsenin yetkisi yoktur.”

Özcan Çetin