Advert
Advert

Can suyuna sanayi etkisi

Can suyuna sanayi etkisi
Can suyuna sanayi etkisi Küçük Menderes
test Bu içerik 271 kez okundu.

Torbalı'da çevre sorunu, her gün biraz daha büyüyor. İlçenin yer altı suları ve toprağın kirlendiği, geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalarla tescillendi. Fetrek ve Çevlik çaylarından kimyasal atık akıyor. Arıtma sistemi olmayan ya da sistemi çalıştırılmayan sanayi tesislerinin yanı sıra tarımda hatalı gübre ve hatalı su kullanımları nedeniyle Küçük Menderes Nehri hızla kirleniyor. Fabrikaların atık sularının yeraltı sularına karışması ile kaynak suları içilemez hale geldi.  

Kokudan durulmuyor 

Küçük Menderes'te çevre kirliliği, önemli ölçüde nehir yatağına komşu ilçelerdeki sanayi atıkları ve evsel atıklar ile bilinçsiz kullanılan zirai tarım ilaçlarından dolayı meydana geliyor. Sanayi tesislerinden arıtılmadan bırakılan ağır metaller ve kimyevi maddelerden oluşan atıklar nehre karışıyor. Akarsulara bırakılan atıkların yoğun olduğu bölgelerde yoğun ve pis bir koku ortaya çıkıyor. Kokunun hakim olduğu çevreden geçmek zorunda kalanlar, pis koku yetmezmiş gibi sinek ve böceklerden kendini kurtarmaya çalışıyor. 

Kirliliğin sebebi, tarım ilaçları ve fabrikalar 

Kirliliğin yoğun olarak evsel atık sulardan, özellikle tekstil, metal, maden, zeytinyağı, süt ve süt ürünleri vs. endüstri tesislerinden ve tarımsal faaliyetlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. İnorganik kirliliğin kaynaktan itibaren sanayi bölgelerinde daha fazla olduğu, küçük sanayi sitelerinin de önemli kirletici etken oluşturduğu gözlemleniyor. Havzada yoğun olarak bulunan mevsimlik zeytinyağı tesisleriyle süt ve süt ürünleri fabrikalarının da organik kirliliği önemli ölçüde artırdığı ifade ediliyor.

Ayrıca Fetrek Çayı civarındaki büyük ölçekli sanayi kuruluşları, mermer işletmeleri, tekstil fabrikaları, gıda fabrikalarının atıklarının nehirlerin suyunun rengini bile değiştirecek ölçüde kirliliğe yol açtığı açık bir şekilde görülüyor. Fabrikaların daha az olduğu yıllarda insanların balık tuttuğu ve çevresinde piknik yapabildiği can suyu olarak adlandırılan akarsulara şimdilerde kokudan yaklaşılamıyor. 

Haber Merkezi

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak