Advert
Advert

"Bu virüsten kaçış yok"

Küçük Menderes
test Bu içerik 421 kez okundu.

Artan koronavirüs vaka sayılarına karşı vatandaşları uyaran dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz, ''Bu virüsten kaçış yok, istisnasız hepimiz yakalanacağız ama ne kadar geç kalırsak o kadar iyi'' ifadelerini kullandı. Öz, ayrıca virüsten korunmak için yapılması gereken sekiz maddeyi sıraladı.

 

Mehmet Öz, "Grip virüsü de hemen hemen öyle. Öldürücülük oranı yüzde 0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. Her sene dünyada yarım milyar insan, grip virüsüne yakalanıyor. Bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var. Koronavirüsler ile de yaşamaya alışacağız. Hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. Bu konuda en güzel örnek Diamond Princess gemisi. Gemideki 3700 kişinin 700'ünde test pozitif çıkmış ama bu 700 kişinin 350'si hastalığı hissetmemiş bile ve hala da çok sağlıklılar. Yatak döşek yatmıyorlar, yaş ortalamaları da baya yüksek" ifadelerini kullandı.

 

Öz, ayrıca koronavirüsten korunmak için altın tavsiyede bulundu. Bu açıklamaların ardından vatandaşlara çağrıda bulunan Öz, sekiz maddede koronadan nasıl korunulacağını sıralayarak, "Kendinizi karantinaya alın. Virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak. Hijyen. Olabildiğince temizliğe dikkat edin. Meyve sebze yiyin. Bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin. Bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. Örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb. Hareket edin ve evinizde bile spor yapın. Sigarayı mutlaka bırakın.

Bol bol su için" dedi.

 

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı