Advert
Advert

Kış öncesi baca temizliği şart

Kış öncesi baca temizliği şart
Kış öncesi baca temizliği şart Küçük Menderes
test Bu içerik 284 kez okundu.

Ödemiş'te vatandaşlar baca temizliği yaptırmaya başladı. Temizlik yapan bir vatandaş, baca temizliği konusunda uyarılarda bulundu.

 

Kış ayları başlamadan bacaların mutlaka temizletilmesi ve kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden baca temizleyicisi, olası yangınları önlemek adına baca temizliği konusunun çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve şunları söyledi: "Önümüzdeki kış aylarına henüz girmeden baca temizliğini yapmak kesinlikle çok önemli. Önlem alınmadığı takdirde bacaların içindeki kurumlar, tutuşarak ev yangınlarına sebep olmaktadır. Ben, bu gibi tehlikelerin önüne geçmek can ve mal kaybını önlemek için siz değerli vatandaşlarımın bacalarının bakım ve temizliğini titiz bir şekilde yapmaktayım.

 

Çoğu vatandaşımız, evinde kullanmış olduğu sobaların ne derece büyük tehlikeler yaratabileceğinin farkında değil. Sobalar, o gün içinde ilk defa sabah ya da ilk defa akşam yakıldığında evin içi ısınsa dahi delikler hemen kapatılmamalıdır.  Sobada bulunan delikler, en azından bacayı oluşturan tuğlalar ısınasıya dek açık bırakılmalıdır. Aksi takdirde tuğlalar, gerekli ısıya kavuşmadığı için nemlenip ziftlenmeye sebep olabilir. Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar, ateşle birlikte alev almakta ve baca yangınlarını meydana getirmektedir. 

 

Sobaların küllük kapakları plastik değil, tenekeden olmalıdır. Baca temizliği, zamanında yerine getirildiği takdirde soba zehirlenmeleri de ortadan kalkar. Ayrıca kirli bir baca yakıtın doğru yanmasını da engeller. Temiz bir bacada hem yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağlanmış olunur hem de çevre kirliliği de önlenir. Birçok ev yangınının temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını tekrardan vurgulamak istiyorum."

 

Ece Köseoğlu

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı