Advert
Advert

Aşının fiyatı belli oldu

Aşının fiyatı belli oldu
Aşının fiyatı belli oldu Küçük Menderes
test Bu içerik 380 kez okundu.

Etkilerini attırarak devam ettiren koronavirüse karşı tıp dünyası, bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. Türk bilim insanlarının kurucusu olduğu Alman Biyoteknoloji Şirketi BioNTech'in ABD'li ilaç firması Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşı, tüm dünyada büyük ses getirdi. Geliştirilen koronavirüs aşısının fiyatı da belli oldu.

 

Geçtiğimiz günlerde Pfizer tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen koronavirüs aşısı ile ilgili ilk testlerin sonuçlarının geldiği ve on binlerce gönüllü üzerinde yapılan denemeler sonucunda aşının yüzde 90'dan fazla bir oranda hastalığı engellediği duyuruldu. Araştırmaya 43 bin 538 insanın katıldığı belirtilirken gönüllülerin yüzde 42'sinin etnik kökene sahip olduğu da belirtildi. Araştırma sırasında herhangi bir ciddi sağlık sorunu ve yan etkiyle karşılaşılmadığı kaydedilirken güvenlik ve aşının etkisi ile ilgili çalışmaların devam edeceği de vurgulandı.

 

Almanya merkezli BioNTech'in kurucusu ve CEO'su Profesör Uğur Şahin, şunları söyledi: "Küresel üçüncü fazın ilk analizinde koronavirüs aşısının etkili bir şekilde virüsü engellediğini gösteren sonuçlar var. Bu; inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda ulaşmak istediğimiz noktadayız. Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı, çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat" şeklinde konuştu.

 

Öte yandan iki doz halinde uygulanan bu aşının ABD'deki fiyatlandırılmasında doz başına 159 TL, iki dozunun ise 318 TL olacağı bildirildi.

 

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış