Advert
Advert

Çalışan annelere destek artırıldı

Çalışan annelere destek artırıldı
Çalışan annelere destek artırıldı Küçük Menderes
test Bu içerik 248 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Çalışan Anne Desteği'nde verilen destek tutarı, 200 avrodan 300 avroya çıkarıldı.

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde ikamet eden, hizmet akdiyle işverene bağlı olarak (4/a sigortalısı olarak) tam zamanlı çalışan, 0-24 aylık çocuğu olan ve çocuğuna baktırmak üzere 0-36 aylık çocuk bakımını kapsayan bir eğitim aldığını diplomayla veya MEB, İŞKUR, MYK ya da üniversitelerden onaylı sertifikayla belgelendiren bir bakıcıyı sigortalı istihdam eden annelerin başvurabildiği bu fırsatta annelere aylık 300 avro mali destek sağlanıyor. Anne bekar ise veya çocuğu özel gereksinimli ise aylık 350 avro ödenecek. Destek miktarı, her yıl 25 avro artırılacak.

Annelerin çocuk 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle destekten faydalanabileceği projeden Ankara ve İzmir'de 800'er, İstanbul'da ise 2100 olmak üzere toplam 3700 sigortalı çalışan anneye destek sağlanacak.

Kayıtta yapılması gerekenler ve belgeler

Kayıt işlemleri ve yükümlülükler hakkında ise şu bilgilere yer verildi: "Ön kayıt işleminizi yapmadan önce ikamet bilgilerinizi kontrol ediniz. e-devlet şifresi alınız. Ön kayıt işleminizi www.sgkegitimlibakici.org ya da www.sgk.gov.tr üzerinden e-devlet şifrenizle yapınız. Ön kayıt işlemi sırasında kesin kayıt için randevu verilmektedir. Ön kayıt işleminizi tamamladığınızda oluşacak olan Ön Kayıt Formunuzu çıktı alarak imzalayınız. Kesin kayıt işlemi, ön kayıt işlemi sırasında randevu verilen tarihte proje, yerel ofisimizde yapılır. Belgeler, kesin kayıtta proje ofisindeki görevlilere teslim edilir ve sözleşme imzalanarak başvuru tamamlanmış olur.

Ön Kayıt Formu, bakıcının diploması veya MEB, İŞKUR, MYK ya da üniversitelerden onaylı sertifikası, Ek-9 Kayıt Formu, taahhütname, boşanmış anneler için çocuğun velayet belgesi, bekar veya özel gereksinimli çocuğu olan annelerin ilgili belgeleri, Banka Muvafakat Formu (Türkiye Halk Bankası'nda kendi adınıza biri TL ve diğeri avro olmak üzere iki hesap açtırmanız ve çocuk bakıcınızın adına da yine bu bankada TL hesabı açtırılması gerekmektedir). Bu belgelerin örneği, ön kayıt yaptığınız internet sayfasında ve www.sgkegitimlibakici.org adresinde mevcuttur.

Proje başvuru koşullarını sağlamaya devam etmeniz, çocuğunuzu fiilen bakıcıya baktırmanız, bakıcınızın maaşları ve primlerine ilişkin ödemeleri aksatmamanız gerekmektedir."

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor