Advert
Advert

Vatandaş, asgari ücret hakkında ne söylüyor?

Vatandaş, asgari ücret hakkında ne söylüyor?
Vatandaş, asgari ücret hakkında ne söylüyor? Küçük Menderes
test Bu içerik 256 kez okundu.

Bünyemizde bulunan TV9 İzmir'in Genel Yayın Yönetmeni Sevcan Çiftçi Şad'ın sunduğu ve 21 bölümdür devam eden Süslü Mikrofon'da Çiftçi Şad vatandaşlara, "Cumhurbaşkanı maaşı, zamlarla birlikte 88 bin lira oldu. Buna göre asgari ücret ne kadar olmalı?" sorusunu sordu.

"Evini tek başına geçindirebiliyorsa..."

Vatandaşlardan gelen yanıtlar şöyle: "Biz, Cumhurbaşkanımızın yanında sıfırız. Ben, 1200 lira emekli maaşı alıyorum. Bu hayat şartlarına göre maaşımızın 3000 lirayı bulması gerekiyor. Yetinemiyorum, geçinemiyorum.", "Şu anda asgari ücretin en azından 2500 lira olması lazım. Burası, Türkiye Cumhuriyeti. Çarşıya gitsen 150-200 lira harcamadan çıkamıyorsun. 2500 lira biraz zor yeter ama hiç değilse yeter. Çok kanaatkar bir insanım, fazlasında gözüm yok.",

"Asgari ücretin bugün en az 4000 lira olması lazım. Bu insanlar bu şartlarda nasıl geçinecek? En basitinden pazar yerindeki fiyatları gördünüz. Bu insanlar bu harcamalarla, evinin kirasıyla, diğer ödemelerle nasıl geçinsin?", "Hiç olmazsa Cumhurbaşkanı maaşının yüzde onu olsun. Halkımıza yakışmaz mı? Cumhurbaşkanı halkından on kat fazla maaş almalı, bu normal olandır. Hak, adalet budur bence. Masrafları karşılamak, çoğu zaman mümkün olmuyor. Artık bir kişinin çalışmasıyla bir ev geçindirme ihtimali sıfır. Eğer o şahıs, evini tek başına geçindirebiliyorsa Maliye Bakanı o olmalı bence.",

"Açlık sınırı, benim bildiğim kadarıyla 2400 lira. Asgari ücret, en az 3000 liranın üzerinde olmalı. Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı, yanılmıyorsam 7000 lira. Şu an geçinmek, matematiksel olarak mümkün değil ancak insanlarımız gerçekten çok kanaatkar, iyi idare ediyorlar."

"Şu anda Japonya'da bu fiyata alabilir misiniz?"

Ödemiş'in tanınan yüzlerinden medya sektöründeki çalışmalarıyla da adını duyuran Levent Çetinol ise konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: "İnsanlar, 2500 lira para alıyorsa 2500 liralık yaşar. Eğer siz, 50 bin lira maaş alıyorsanız 50 bin liralık yaşarsınız. Hayat, bu kadar basittir. Cumhurbaşkanının 88 bin lira alması, devletin belirlediği bir karardır. Bugün ABD, İngiltere, Almanya başkanının ne kadar aldığı çok önemli şeyler. O zaman onlara da bakacağız. Cumhurbaşkanının aldığı maaş, sonuç olarak meclis kararıyla belirlenmiş bir maaş. Biliyorsunuz önceki koalisyonlarda diğer cumhurbaşkanlarımız da aynı rakamları alıyorlardı.

Bu bir konu değil benim için ancak şu bir konu: 88 bin liraya karşılık halkımızın içindeki beklenti. Bakar mısınız üç kilo elma ne kadarmış şu anda? 10 lira imiş. Peki üç kilosunu 10 liradan aldığınız elmayı şu anda Japonya'da bu fiyata alabilir misiniz? Alamazsınız.

Bunun yanında biraz da doları konuşalım. Şu anda pazarda hiçbir şeyi cebimizden dolar çıkarıp almıyoruz. Asgari ücretin şu anda mevcut kiraları düşündüğümüz zaman örneğin Ödemiş'te kiralar bin liradan mı başlıyor? Bin liradan kira veriyorsak biz şu anda artı pazar masrafımız aylık 500 liraysa, elektrik, su, telefon gibi giderleriniz varsa 2500 lira alıyorsanız bir aile olarak geçinmeniz zor.

Geçende bir müşterim ile bu konuyu konuşuyorduk, bana 'Levent, bizim mahallede kaç araba olduğunu sana söyleyeyim mi?' dedi. 'En az 500 araba sayarım' dedi. Köyden bahsediyoruz bakın. Şu anda pandemi nedeniyle bütün dünya ekonomide kötü durumda. Biz de kötü durumdayız ama pandemiyle ilgili olarak biz gerçekten başarılı bir süreç geçirdik ve halkımız da gerçekten başarılı bir süreç geçirdi. Biz, günlük olarak hiçbir zaman Fransa'nın, İngiltere'nin, Almanya'nın gördüğü vakaları görmedik. Görseydik zaten sağlık sistemimiz bunu karşılayamazdı."

Süslü Mikrofon, TV9 İzmir Facebook ve Youtube kanalında

Süslü Mikrofon 21. Bölüm'ü TV9 İzmir Facebook ve Youtube kanalımızdan izleyebilir, bize henüz abone olmadıysanız ücretsiz abone olarak bölgenin en güncel haberlerinden anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı