Advert
Advert

"Okuyan çocuk, okuyan yetişkin oluyor"

Küçük Menderes
test Bu içerik 537 kez okundu.

9-15 Kasım Çocuk Kitapları Haftası'nı yaşadığımız bu günlerde miniklere erken yaşta okuma alışkanlığı kazandırılmasının önemi de bir kez daha ortaya çıkıyor. Psikolog Dicle Karaerkek de küçük yaştaki çocuklara bu alışkanlığın nasıl kazandırılabileceğini ve bunun niçin önemli olduğunu gazetemize anlattı.

Karaerkek, "Her çocuk, büyürken rehbere ihtiyaç duyar. Kimi zaman anne babası olur bu biri, kimi zaman bir abisi ablası, kimi zamansa öğretmeni… Bazı çocuklar ise kitaplarla büyür ve bambaşka dünyalardan gerçek hayatta tanışamayacakları abiler, ablalar, rehberler edinirler. Güzel bir kitaptan huzur, mutluluk ve umut düşer çocuğun kalbine.

Kitap okumak her yaşta, her zaman, her yerde yapılabilen en kolay ve en eğlenceli aktivitedir. Hatta çocuklar, kitap alışkanlığının gelişebilmesi için mümkün olduğunca erken tanışmalıdır kitapla. Çocuğa yatarken masal okumak, ona kitap sevgisini kazandırmak için önemlidir. Bebekler kendilerine uygun kitaplar okunduğunda gösterilen kitaptaki resimlere bakabilir, okunan kelimelerin ritmini duyup hoşuna giden sesleri taklit edebilirler.

Şimdi yetişkin biri olarak şunu fark ediyoruz ki okumaya çocuk yaşlarında başlayan birçok yetişkin, tüm yaşamları boyunca okuyarak öğrenmeye ve kendini geliştirmeye devam eder. Okuyan çocuk, okuyan yetişkin oluyor aslında.

Kendi çocukluğumuzu düşünelim mi, biz okuma alışkanlığımızı nasıl kazandık? Belki anne babamız, belki bir abimiz, belki de öğretmenlerimizin bize okudukları bol resimli, hayal gücümüzü geliştiren kitaplarla… Kitaplar olmasaydı nereden bilirdik Kırmızı Başlıklı Kız'ın kurtla buluştuğunda başına neler geleceğini, Çirkin Ördek Yavrusu'nu, Keloğlan'ı, Pinokyo'yu..." ifadelerini kullandı.

Kitap seçmenin önemine değindi

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için yapılabilecekleri anlatan Psikolog Karaerkek, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Peki şimdi kendi çocuğumuza bu alışkanlığı nasıl kazandıracağız? Günümüzde çocukların dikkatini dağıtan ve çeldirici olan televizyon, çizgi filmler, bilgisayar oyunları var. Çocuğunuzu bu ortamdan uzaklaştırıp okuma hevesini aşılamak için öncelikle çocuğun yaş ve cinsiyetine uygun kitaplar seçmeliyiz. Ailedeki herkes için uygun olacak bir okuma zamanı seçip hepimiz için uygun bir köşe belirleyerek orayı okuma köşesi yapabiliriz. Ailedeki herkes kitap okuyabilir, hatta dönüşümlü olarak biri diğerlerine kitap okuyabilir. Eğer bir kişi kitap okuyup diğerleri dinleyecekse kitabı tam anlamıyla anlatmasını sağlayalım (yazarı, kitabın başlığı vb.).

Çocuk, boş kaldığında etrafında oyalanmak için tablet ya da bilgisayar yerine kitap bulabilmelidir. Çocuk, etrafında ne kadar çok kitap ve kitap okuyan kişi görürse kitap okuma alışkanlığını da o kadar fazla edinir. Evde mutlaka küçük de olsa bir kütüphane oluşturulmalı, eğer mümkünse kitapçılara kütüphanelere birlikte gidilmelidir. Çocuğa küçük bir defter verilerek okuduğu kitapların isimleri, sayfa sayısı, yazarı, konusu ve okuduğu tarih aralığını not etmesi sağlanabilir. Belirli aralıklarla çocuğun okuduğu kitap sayıları tespit edilerek artış olduğu durumlarda ödüllendirilebilir.

Aileye düşen görevler

Büyük kardeşler, küçük kardeşlere kitap okursa hem çocuğun kendine olan güveni artar hem de kardeşler arasında sosyal bağ güçlenir. Kelime oyunları, kitap okumaya teşvik edebilir. Çocuklara diğer oyunların yanı sıra kelime oyunları oynaması önerilebilir. Aile içerisinde ebeveynlerin de katılacağı şekilde kelime oyunları oynanabilir. Dergi, gazete ve diğer yayınlar takip edilmelidir. Okuma alışkanlığı, sadece kitap ile sınırlı değildir. Özellikle çocuk dergileri, ilgi çekici tasarım ve içerikleriyle çocukların tercih ettikleri yayınlar arasında yer almaktadır. Bir çocuk dergisine abone olunarak çocuğun süreli yayınları takip etmesini öğrenmesi sağlanabilir.

Hepimiz, çocuklarımız için iyi bir yaşam hayal ediyoruz. Okumak sayesinde çocuklarımızın 'farkında' bir birey olacaklarına da şüphemiz yok. Okuma ve öğrenme sevgisini çocuklarımıza kazandırmalı ve çocuklarımızı okumaya teşvik etmeliyiz."

Şazenuş Keskin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı