Advert
Advert

85 kişi hayatını kaybetti

85 kişi hayatını kaybetti
85 kişi hayatını kaybetti Küçük Menderes
test Bu içerik 125 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Kasım koronavirüs verilerini sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Koca'nın hesabından paylaştığı veriler kapsamında 9 Kasım'da yapılan test sayısı 145 bin 411 iken 24 saatte görülen vaka sayısının 2576 olduğu belirtildi. Aynı gün içinde 85 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken 2047 kişi koronavirüs hastalığını yendi.

Öte yandan Türkiye'de toplam 15 milyon 273 bin 222 adet test yapıldı. Toplam vaka sayısı, 396 bin 831'e yükseldi. Son 24 saatte 85 kişinin daha vefat etmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 972'ye çıkarken entübe hasta sayısının 2867 olduğu kaydedildi. Koronavirüsle mücadele kapsamında 11 Mart'tan bu yana 340 bin 286 kişinin koronavirüsü yendiği de kaydedildi.

Entübasyon ne demek?

Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna, içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. Kendi kendine yeterli soluk alamama durumu olarak da tanımlanabilen solunum yetmezlikli hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine entübasyon denir.

Ece Köseoğlu

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Önce köpeğe, sonra duvara çarptı
Önce köpeğe, sonra duvara çarptı
"Bir hafta daha tezgah açmazsa çoğu borçlarını ödeyemez"