Advert
Advert

Müze ve ören yerlerinde kırılan eser yok

Müze ve ören yerlerinde kırılan eser yok
Müze ve ören yerlerinde kırılan eser yok Küçük Menderes
test Bu içerik 324 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İzmir'de yaşanan depremden sonra müze ve ören yerleri ile ilgili yapılan tetkiklerde herhangi bir büyük zarar tespit edilmedi. Efes, Agora gibi ören yerlerinde de herhangi bir yıkım görülmedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde şu tespitler yapıldı:

- İzmir Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan yapıda Konak Tüneli inşaatı sırasında deformasyonlar oluşmuştur. Yapıda deprem sırasında oluşan bir hasar görülmemekle birlikte kapsamlı mühendislik incelemesi yapılması gerekmekte olup yıkılarak yeniden yapılmasının gerektiği düşünülmektedir.

- İzmir Resim ve Heykel Müzesi ana binasının deprem öncesi çalışmalarda can güvenliğini sağlamadığının belirtilmesi nedeniyle yıkılıp yeniden yapılması gerektiği düşünülmektedir.

- İzmir Sanat Tarihi Müzesi, Efes Müzesi, Ödemiş Müzesi'nde yapısal hasara rastlanmamıştır.

- Tire Müzesi, Haziran 2020 tarihinde tehlikeli zemin oturmaları tespit edildiğinden kapatılmış olup yıkılarak yeni bina yapılmasına yönelik proje çalışmaları sürmektedir. Deprem sonucu yapıdaki hasarın arttığı gözlenmiştir.

- Deprem ve deniz suyu yükselmesinden dolayı bölgesel zarar gören tarihî Sığacık Kalesi'nde de gerekli çalışmaları ivedilikle başlatmış bulunuluyor.

Konuyla ilgili bakanlık yetkilileri, "Tespiti yapılan yapılara ilişkin raporlar ilgili koruma bölge kurullarına iletildi. Kurul onayını müteakip bütçelendirme çalışmaları akabinde hızlı bir şekilde güçlendirme veya yeniden yapma çalışmaları devam edecek" dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor