Advert
Advert

Kuru ve çatlamış dudaklar koronavirüs semptomu olabilir

Kuru ve çatlamış dudaklar  koronavirüs semptomu olabilir
Kuru ve çatlamış dudaklar  koronavirüs semptomu olabilir Küçük Menderes
test Bu içerik 603 kez okundu.

Koronavirüs salgını, dünyada ve ülkemizde can almaya devam ediyor. Uzmanlar, her gün devam eden araştırmalar kapsamında koronavirüs hastalığının yeni semptomlarını ortaya koyuyor. Uzmanlar, araştırma sonucu kabuklanmış ve kuru dudaklar ya da bu yöndeki hissin bir koronavirüs belirtisi olabileceğini açıkladı.

 

Araştırma sonucuna göre, virüsü taşıyan kişilerin ateş ve öksürük gibi semptomlara ek olarak dudaklarda kabuklanma ve kuruluk gibi etkiler de görülebiliyor. Uzmanlar, araştırma sonucuna göre şu bilgileri paylaştı: "Koronavirüs salgını sırasında sağlık kurumları tarafından listelenen ana ateş ve öksürük semptomlarına ek olarak, virüsü olan kişilerin ciltlerinde de semptomlar geliştirebileceği açıkça ortaya çıktı.

 

"Ağız içinde ağrı yapıyor"

 

Çin ve Avrupa'dan gelen raporlar, koronavirüs vakalarının yüzde 20'sine kadarının cildinin de etkilenebileceğini gösterdi. Ayrıca bir anket şirketine ait ankete katılanların yüzde 75'inin koronavirüs semptomu olarak çatlak veya kuru dudaklar yaşadığını ortaya çıkardı. Bu virüs, birçok bağışıklık reaksiyonunu tetiklediğinden cildin de etkilenmesi şaşırtıcı değil. Dudaklar iyileştikçe ağrıyabilir, kuru ve pullu hale gelebilir. Ağız içinde de ağrı oluşabilir.

 

"Pek çok neden dolayı olabilir"

 

Sadece kuru ve çatlamış dudaklara sahip olmanız, koronavirüs kaptığınız anlamına gelmez. Kuru dudaklar yalnızca virüslerle değil, birçok şeyle ilişkili çok yaygın bir sorundur. Hava durumu, dudakların aşırı yalanması ve hatta bazı ilaçlar gibi nedenlerle kuru veya çatlamış dudaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle soğuk havalar yaklaşırken iklim değişikliğinden dolayı daha kuru, çatlamış dudaklar herkesin sorunu haline gelebiliyor. Bunu gün boyunca dudak kremi uygulayarak, bol su içerek ve hatta geceleri odanızda nemlendirici kullanarak tedavi edebilirsiniz."

 

Ece Köseoğlu 

 

 

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Toplu sözleşme için görüşmeler başladı
Kısıtlama bu akşam başlıyor
Kısıtlama bu akşam başlıyor