Advert
Advert

"Kesinlikle mahallemizin yakında bir foseptik yapılmasını istemiyoruz"

Küçük Menderes
test Bu içerik 1119 kez okundu.

Ödemiş'e bağlı Ertuğrul Mahallesi'nde foseptik yapım çalışmalarının yapımı konusunda gergin anlar yaşandı. Ertuğrul Mahallesi sakinleri, foseptik yapımının kötü kokuya sebep olacağı gerekçesi ile kendi mahallelerinde çalışma yapılmasını istemedi. 14 ay önce Ödemiş Belediye Meclisi'nin gündemine gelen foseptik yapım konusu meclis üyeleri tarafından onaylanmıştı. 14 ay sonra 7 Eylül 2020'de toplanan Belediye Meclisi'ne tekrar aynı konu geldiğinde meclis üyeleri, Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Fethi Ceyhan ve mahalle halkının konuya sıcak bakmadıklarını söylemişlerdi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in "Muhtarın onayı var" demesi üzerine karar, oy birliği ile komisyona sevk edilmişti. 

 

Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir ekibi olarak söz konusu alanları Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Fethi Ceylan ile birlikte yerinde inceledik.

 

"Kesinlikle olmaz diye karşı çıktım"

 

Ceyhan, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "İlk olarak 14 ay önce buraya geldiklerinde belirlenmiş olan yerde karar kılınmadı. Biz, yerleşik alan içinde diye tepki gösterdik ve istemediğimizi söyledik. Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte başka bir alan belirledik, çalışmalar orada başlayacaktı. Yeni belirlenen yer, hazine arazisi ve bizim için de uygun bir yerdi.

 

Feridun Azeroğlu ile olan bir sohbetimizde kendisi bana, 'Muhtarım, mahalle sakinleri ile bir konuşsan. İzmir Büyükşehir Belediyesi bizi sıkıştırıyor. Bunu bir an önce çözüme ulaştırmamız lazım' dediğinde Alaşarlı Mahallesi Muhtarı da benim yanımdaydı hatta. 'Ben, mahalle sakinleri ile bir görüşüp konuşayım' dedim çünkü ilk etapta ben karşı çıktım foseptik yapım çalışmasına. Murat Öncel ve diğer Belediye Meclisi üyeleri bu duruma şahittir. Kesinlikle olmaz diye karşı çıktım.

 

"Başka yer göstermiştik, meclisten geçmişti"

 

14 ay sonra kararın bu şekilde çıkması, bana göre yanlıştır. Mahalle halkı, buna çok büyük tepki gösteriyor. Burada çalışma başlayacağı zaman cenazemiz vardı. Biz erkekler namazdaydık. Mahallenin kadınları buraya gelip yığıldı. Kesinlikle mahallemizin yakında bir foseptik yapılmasını istemiyoruz.

Komisyon üyeleri, Ertuğrul Mahallesi'ne geldiğinde foseptik yapımı için ilk etapta belirlenen yerin yerleşim yeri içerisinde olması sebebiyle kesinlikle olmayacağını söylemiştik. Başka bir yer gösterdik çalışma yapılması için, o gösterdiğimiz yer de hazine araziydi. 'Tamam' demişlerdi ve meclisten bu şekilde geçmiş bu karar. 14 ay sonra ne olduysa yeniden Ertuğrul Mahallesi içerisinde bulunan alana gelip çalışma yapmak istediler.

 

"Mahalleliyi taşırım belediyeye, bunu bilsinler"

 

Arazi sahipleri, foseptik yapım çalışmasını istemiyor çünkü koku olacak burada. Yerleşim yerleri ile mesafesi 370 metre kadar. Ayrıca 'Türkönü Mahallesi'nin pisliği, bizim mahallemize neden aksın ki?' diye tepki gösteren kadınlarımız var. Hatta bu yüzden kadınlarımız geçtiğimiz gün ayaklandılar.

Kesinlikle biz bu çalışmanın mahallemiz içerisindeki alanda yapılmasını istemiyoruz. Eğer çalışma yapma konusunda ısrarcı olurlarsa mahalleliyi taşırım belediyeye, bunu bilsinler. Benim sözlerim çarpıtıldı. Onay vermedim hiçbir şeye,  sadece 'Tamam konuşayım' dedim. Ben, mahalle halkının istemediği bir şeyi yapamam. İsterlerse mahalleliyi toplayayım, kendileri ikna etsinler. Birlikte karar kıldığımız alana yapılacaksa yapılsın foseptik, yerleşim yeri yakınındaki alana kesinlikle yapılmasını istemiyoruz. Kot farkı tutmadı diyorlar, ben ona inanmam asla. Başkanıma da sesleniyorum, bu konuda duyarlı olsunlar yoksa faturasına katlanırlar" dedi.

 

Özcan Çetin

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Ödemiş ve Kiraz'daki projeler 2021'de bitecek
Pazarlarda sadece gıda satılacak
Pazarlarda sadece gıda satılacak