Advert
Advert

"Cezalar, esnafın ayakta kalmasına imkan vermiyor"

Küçük Menderes
test Bu içerik 145 kez okundu.

Çeşitli konularda esnafa kesilen para cezalarının orantısız olduğuna dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,"Esnafımıza çeşitli sebeplerden kesilen idari para cezaları, orantısız ve esnafın ayakta kalmasına imkan vermiyor. Dükkanda çalan radyo ve TV'den gelen müziğin telif hakkı, gıda işletmelerinde görülen yanlışlara kesilen cezalar, belirlenen saatten sonra alkol satışı gibi birçok konuda esnafa kesilen cezalar, esnafın dükkanını kapatmasına neden olacak kadar yüksek olabiliyor. Pandemi nedeniyle zaten yeteri kadar dar boğazdan geçen esnafa kesilen cezalar, işletmenin büyüklüğüne göre orantılı olmalı. Yani alkol fiyatları arttıkça kaçak artıyor. Bu da beraberinde ölümleri getiriyor. 7 TL'lik biraya 320 bin lira ceza, hakkaniyetli değil" dedi.

"Bir ev parası kadar ceza"

Cezaların ödenebilir olması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Esnaf ve sanatkarımız, birçok konuda cirosunun çok üzerinde, belki de yıllarca ödeyemeyeceği büyüklükte cezalar ile karşılaşıyor. Örneğin dükkanda bilgisayar, TV veya radyodan yalnızca ses olması için çalan, ticari satışa hiçbir etkisi olmayan müziğin telif hakkı, saat 22.00'den sonra yapılan alkol satışlarının cezası gibi cezalar, esnafımızın dükkanını kapatmasına neden oluyor.

Saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında alkol satışı yapan esnafa kesilecek cezalar, 320 bin TL'ye kadar olacak şekilde belirlenerek Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu miktarlar, neredeyse bir ev veya araba parası kadar yüksek. Esnafımız, devletimizin koyduğu tüm kurallara sonuna kadar riayet eder fakat idari para cezası verme yetkisi olan kamu kurum ve kuruluşları daha adil davranmalı. Cezalar, işletmenin büyüklüğüne göre ödenebilir ve orantılı olmalı. Onlarca çalışanı olan fabrikaya kesilen ceza ile küçük esnafa kesilen cezanın aynı olması, haksızlığa neden oluyor" diye konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
Türk Eğitim Sen Ödemiş'ten 24 Kasım açıklaması
24 Kasım'da özel açılış
24 Kasım'da özel açılış