Advert
Advert

Yaşanılmayacak binalara orta hasar raporu verildi

Yaşanılmayacak binalara orta hasar raporu verildi
Yaşanılmayacak binalara orta hasar raporu verildi Küçük Menderes
test Bu içerik 478 kez okundu.

Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir ekibi olarak çarşamba günü İzmir Bayraklı’ya deprem alanına gittik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin çok sayıda binaya orta hasarlı ve hafif hasarlı bina raporu vermesi üzerine İzmirli depremzedeler isyan etti. Vatandaşlar, sadece Küçük Menderes Gazetesi ve TV9 İzmir'e konuştu.

Bayraklı Harput Sitesi A Blok'ta ikinci katta oturan ve binasına orta hasar raporu verildiği için isyan eden Mesut Erol, "Binamızda bütün duvarlar; iç ve dış olmak üzere çatlak. Yatay kiriş ve kolonlarda çatlaklar var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bir yetkili geldi, içeri bile girmedi. Bu binaya orta hasarlı raporu verildi. Böyle bir binaya orta hasar raporu verilebilir mi? Yetkili, 55 yaşlarında bir beyefendiydi, kendisine şunları söyledim, 'Siz oğlunuzu, kızınızı ya da torununuzu bu binada tadilat yaptırıp oturtur musunuz? Ona göre karar verin.'

Bu binada 28 daire var, alt taraf ise ana okulu. Bu şekilde bu binada kimse burada oturamaz ama yetkililer, bu bina için orta hasar veriyor yani bu şu demek: Tadilatınızı yapın, buyurun oturun" dedi.

"Binanın geceleri çatırdadığını söylüyorlar"

Ekibimiz, Erol ile hasarlı binaya da girdi. Erol,"Benim dairem ikinci katta. Yukarı çıktıkça daha da derin çatlaklar görmek mümkün. Deprem ilk meydana geldiğinde tavanlarımızda çatlaklar yoktu, artçılarla beraber çatlaklar da günbegün arttı. Gece nöbet tutan bekçiler ve polisler diyor ki, 'Gece ciddi bir sessizlik oluyor ve bu binadan çatırdamalar duyuyoruz burada.' Buna rağmen bu binaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından orta hasar veriliyor. Bize 'Eşya yardımı yok, kira yardımı yok. Tadilat yardımı yok. Buyurun efendim, oturun' diyorlar. Binanın taşıyıcılarını gördüler mi acaba, her yer çatlak. Burada nasıl oturulabilir ki?" şeklinde konuştu.

"Bu nasıl bir teftiş, nasıl bir denetlemedir?"

Aynı sitenin B bloğunda oturan Muharrem Bey de şunları söyledi: "Harput Sitesi B Blok yöneticisiyim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geldiler, ölçüm yaptılar; A ve B bloklara orta hasarlı bina raporu verdiler. C Blok için de pert raporu verildi yani yıkılacak. Bu nasıl bir teftiş, nasıl bir denetlemedir? Aklımız almıyor. Bizim burada can güvenliğimiz yok. Orta hasarlı bina deniliyor. Bu binalar çökmüş, yıkılmak üzere. İçine giremiyoruz, eşyalarımızı alamıyoruz. Biz, binamızın yıkılmasını ve kentsel dönüşüme sokulmasını istiyoruz. İtiraz edeceğiz, binamızın tekrar yapılmasını istiyoruz. Aynı yerde ikamet etmek istiyoruz. Devlet öyle açıkladı. 'Zarar gören yerler yıkılacak ve tekrar yapılacak' deniliyorsa Sayın Cumhurbaşkanımızdan bu yardımı da desteği de bekliyoruz."

"İnsanın bu günlerde manevi desteğe de çok ihtiyacı oluyor"

Başka bir binada oturan ve oturduğu binası ağır hasarlı olduğu için eşyalarını da alamayan bir depremzede, "Binamıza ağır hasarlı raporu verildi. Büyük olasılıkla ilk etapta evimiz, eşyalı olarak yıkılacak. Burada İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve daha çok sayıda kurumun çadırlarını görüyorum ama benim üzüldüğüm bir Elazığ bir Malatya Depremi'ndeki gibi bakanlarımızı halkın arasında göremedim.

Öte yandan Kızılay'dan, Diyanet'ten de destek görülmediğini düşünüyorum. Her şeyden önce sadece yemek içmekle olmuyor, insanın bu günlerde manevi desteğe de çok ihtiyacı oluyor. Can kayıplarımızdan dolayı çok üzgünüz ama buradaki insanlar yani bizim için hayat devam ediyor. Biz de Allah korusun, yarın bir gün  başka yerde deprem olsa koşarak gideriz" ifadelerini kullandı.

Ece Köseoğlu

Sende Yorumla...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Tüm öğretmenlerimize kutlu olsun"
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı
Başkan Halis'ten 24 Kasım mesajı